Úvod ZO ZAHRANIČIA Salvini Geremu: O migrantov sa môžeš starať vo svojich vilách v Hollywoode

Salvini Geremu: O migrantov sa môžeš starať vo svojich vilách v Hollywoode

Matteo Salvini. (Foto: archív)

Po návšteve amerického herca Richarda Gereho na utečeneckej lodi Open Arms, ktorá kotví v medzinárodných vodách neďaleko talianskeho ostrova Lampedusa, sa rozprúdila vášnivá debata medzi Gerem a talianskym ministrom vnútra Matteom Salvinim. Ten je síce nominálne len ministrom, ale ako líder najsilnejšej strany určuje politické dianie v krajine, zakázal talianskym prístavom prijímať lode s utečencami, čo platí aj pre loď Open Arms.

Loď mala v čase návštevy Gereho na palube 121 migrantov, predovšetkým z Líbye, no medzičasom na ňu pristúpilo ďalších 39 ľudí zachránených z chatrných člnov. Gere vystúpil po návšteve lode na tlačovej konferencii na Lampeduse, kde vyzval Salviniho, aby prestal „démonizovať ľudí“ a začal prijímať aspoň časť utečencov zachránených na mori.

Salvini Geremu obratom odkázal „tak si ich zoberte domov“ a hercovi navrhol, aby si vzal všetkých 160 migrantov do Hollywoodu. „Ďakujeme tomuto veľkodušnému milionárovi, že vyjadruje znepokojenie nad osudom migrantov z Open Arms. Môže si ich zobrať do Hollywoodu, vo svojom súkromnom lietadle, všetkých ľudí z lode, a môže sa o nich starať vo svojich vilách. Ďakujeme ti, Richard!“ napísal Salvini.

Richard Gere medzi utečencami. (Foto: archív)