Úvod Politika Salvini: Nikomu nedovolím vystúpiť z lode s migrantmi na Lampeduse

Salvini: Nikomu nedovolím vystúpiť z lode s migrantmi na Lampeduse

Matteo Salvini. (Foto: archív)

Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini vyhlásil, že nedovolí nikomu vystúpiť z lode s migrantmi, ktorá zakotvila v prístave na juhotalianskom ostrove Lampedusa. Neumožní vstup na pevninu ľuďom, ktorí nerešpektujú talianske zákony a pomáhajú pašerákom ľudí.

„Policajné sily sú pripravené zasiahnuť. V normálnej krajine by zatknutie posádky a zabavenie lode bolo okamžité,“ dodal. Loď Alex talianskej humanitárnej organizácie Mediterranea Saving Humans, na ktorej palube sa nachádza 41 migrantov nalodených pri brehoch Líbye, zakotvila na ostrove Lampedusa aj napriek Salviniho zákazu.

Foto: archív

Podľa DPA je v prístave polícia a z preplnenej lode zatiaľ nikto nevystúpil. Organizácia Mediterranea Saving Humans tvrdí, že plavidlo je určené pre 18 osôb, ale v skutočnosti je na palube takmer 60 ľudí. V snahe zamedziť tomu, aby plavidlo uviazlo na mori, Malta napokon oznámila, že po dohode s Talianskom prijme migrantov z lode.

Výmenou za to Rímu odovzdá rovnaký počet migrantov, ktorí sa už nachádzajú na Malte. Mediterranea Saving Humans však uviedla, že migrantov na Maltu neprevezie. Zdôvodnila to veľkou vzdialenosťou a nepriaznivým psychologickým stavom migrantov na palube lode kotviacej pri Lampeduse.