Úvod Spoločnosť Salvini vydal príkaz zmapovať nelegálne rómske tábory v Taliansku

Salvini vydal príkaz zmapovať nelegálne rómske tábory v Taliansku

Matteo Salvini. (Foto: archív)

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini nariadil vypracovať správu o prítomnosti rómskeho obyvateľstva v jednotlivých regiónoch Talianska s cieľom zlikvidovať ich preplnené a nelegálne existujúce tábory.

Salvini podľa agentúry AFP nariadil regionálnym prefektom, aby do dvoch týždňov vypracovali „správu o prítomnosti Rómov, Sintov a Camminantov“ vo svojom regióne. „Cieľom je overiť existenciu ilegálnych táborov, aby mohol byť vypracovaný plán na ich vysťahovanie,“ uviedol Salvini. Rómovia, Sintovia a Camminantovia sú etnickými skupinami, ktoré žijú kočovným spôsobom života a v Európe sú už celé stáročia.

Rada Európy vo svojich správach uvádza, že v Taliansku žije od 120-tisíc do 180-tisíc Rómov, Sintov a Camminantov. V porovnaní s inými krajinami Európy má Taliansko najmenej početnú populáciu týchto etník. Asi polovica z nich má talianske občianstvo, stálu prácu i bývanie, ale ich integrácia do spoločnosti je zložitá a často sú pre svoj spôsob života a správanie terčom prejavov nepriateľstva.

Podľa správy Združenia 21. júla, ktoré sa venuje ochrane práv Rómov a Sintov, v roku 2017 žilo v Taliansku v nevyhovujúcich podmienkach – táboroch, domoch či bytoch – 26-tisíc Rómov, Sintov a Camminantov.