Úvod ZO ZAHRANIČIA Salviniho pohoršila plastika, na ktorej strieľa na migrantov

Salviniho pohoršila plastika, na ktorej strieľa na migrantov

Matteo Salvini. (Foto: archív)

Šéfa talianskej protiimigračnej trany Liga a bývalého vicepremiéra a ministra vútra Mattea Salviniho pobúrila socha, ktorá ho od pása nahor znázorňuje, ako strieľa pištoľou na dvojicu migrantov na plti. V druhej ruke má ruženec.

Plastika pochádza z dielne Salvatora Scuotteho a prezentujú ju na kolektívnej výstave v neapolskej galérii Nabi Interior Design. Politik sochu označil za „podnecovanie k nenávisti“, napísala agentúra ANSA .

„Keď som na plastike začal pracovať, Salvini bol ešte ministrom vnútra,“ povedal Scuotto denníku Il Mattino. „Chcel som ho prezentovať ako prerastené dieťa, ktoré hrá videohru. Vidno to na detailoch pištole, ktorá je úmyselne naddimenzovaná,“ vysvetlil.

„Hovorím tým, že jeho politické posolstvo je detinské, rovnako ako PlayStation, kde sa musí identifikovať a zneškodniť nepriateľa,” dodal. Na pištoli je pripevnená zástavka s nápisom „Game over“. „Čo niekto neurobí pre trochu publicity. Taká úbohosť,“ reagoval na sociálnej sieti šéf Ligy. „Socha, ktorá ma zobrazuje, ako strieľam na imigrantov, je neskutočné svinstvo, podnecovanie k násiliu, a rozhodne nie umenie.

Salvini v minulej vláde s protestným Hnutím piatimi hviezd presadil prísne protiimigračné opatrenia, napríklad blokádu humanitárnych lodí a dva protiimigračné zákony. Liga je momentálne v opozícii a je najpopulárnejšou talianskou stranou. Prieskumy volebných preferencií jej prisudzujú okolo 34 percent. Salvini vyhlásil, že do paláca Chigi, sídlo talianskeho premiéra, vstúpi v budúcnosti hlavným vchodom.