Úvod ZO ZAHRANIČIA Salvinimu odobrali imunitu, chcú ho súdiť za zadržiavanie migrantov

Salvinimu odobrali imunitu, chcú ho súdiť za zadržiavanie migrantov

Matteo Salvini. (Foto: archív)

Taliansky Senát, horná komora parlamentu, hlasoval za odobratie poslaneckej imunity lídrovi strany Liga Severu Matteovi Salvinimu. Bude tak môcť byť súdený za zadržiavanie migrantov na lodiach kotviacich pri talianskom pobreží.

Za odobratie Salviniho imunity hlasovalo 149 senátorov, 141 bolo proti a jeden sa zdržal. Keďže je Salvini od roku 2018 členom Senátu, o jeho imunite musela rozhodovať práve horná komora parlamentu. Odobratie imunity žiadala prokuratúra v Palerme, ktorá Salviniho vyšetruje za „obmedzovanie slobody a zneužitie úradu“.

Salvini v auguste 2019, v čase, keď bol ministrom vnútra, v rámci svojej politiky zatvorených prístavov 20 dní blokoval vylodenie 80 migrantov z plavidla Open Arms. Týmto prístupom chcel EÚ prinútiť, aby sa aktívne podieľala na prerozdeľovaní migrantov zachránených v Stredozemnom mori.

Salvini sa pred hlasovaním v Senáte obhajoval tým, že o zákaze vylodenia migrantov nerozhodoval sám, ale v súčinnosti s premiérom Giuseppem Contem a vtedajším koaličným partnerom Hnutím piatich hviezd. Procesu, ktorý by sa mal začať v Palerme, sa neobáva.

„Som hrdý, že som obhajoval Taliansko. Urobil by som to znova a urobím to znova, aj preto, že v júli prišlo šesťkrát viac migrantov ako za rovnaké obdobie pred rokom, keď bola Liga Severu vo vláde,“ vyhlásil Salvini v Senáte.

Zatiaľ čo v doterajšom priebehu tohto roka prišlo do Talianska po mori 13 400 utečencov, za rovnaké obdobie vlaňajška ich bolo len 3 654. Salviniho strana odišla v septembri 2019 z vládnucej koalície. V prípade uznania za vinného mu hrozí až 15-ročný trest odňatia slobody.

Senát 12. februára zbavil Salviniho imunity v podobnom prípade týkajúcom sa lode pobrežnej stráže Gregoretti. Predbežné vypočúvanie sa však pre koronavírusovú pandémiu už trikrát odložilo – najnovšie je naplánované na 3. októbra na Sicílii.