Úvod Politika Samit Kim Čong-un – Putin: Severná Kórea sa vraj vzdá jadrových zbraní

Samit Kim Čong-un – Putin: Severná Kórea sa vraj vzdá jadrových zbraní

Foto: archív

V ruskom Vladivostoku sa konal prvý samit ruského prezidenta Vladimira Putina a severokórejského lídra Kim Čong-una. Rokovania prebiehali v priestoroch Ďalekovýchodnej federálnej univerzity, ktorá sa nachádza na Ruskom ostrove. Putin pred začatím rokovaní privítal Kima a obaja politici si podali ruky. Následne ruský prezident svojho kolegu zo Severnej Kórey predstavil ďalším predstaviteľom krajiny, ktorí si s ním tiež podali ruky.

Putin otvoril samit s tým, že by Rusko chcelo pomôcť podpore úsilia o vyriešenie situácie so severokórejským jadrovým programom. Kimovi povedal, že krajina podporuje jeho snahy o normalizáciu vzťahov Kórejskej ľudovodemokratickej republiky so Spojenými štátmi a dodal, že rozhovory by mohli pomôcť lepšie pochopiť, čo by Rusko mohlo spraviť, aby podporilo rokovania medzi krajinami.

Kim zasa zagratuloval Putinovi k jeho minuloročnému víťazstvu v prezidentských voľbách. Ako podotkol, ich rokovania im dajú šancu na výmenu názorov o situácii na Kórejskom polostrove. Po individuálnom stretnutí sa lídri Ruska a Severnej Kórey vyjadrili, že viedli plodný rozhovor.

Putin vysvetlil, že si s Kimom „vymenili názory o tom, čo by sa malo spraviť pre zlepšenie situácie“. Severokórejský líder tiež povedal, že mal s Putinom „otvorený a zmysluplný“ rozhovor o dosiahnutí mieru a stability na Kórejskom polostrove a priľahlom regióne.

„Ľud týchto dvoch krajín, ktoré zdieľajú cenné priateľstvo vytvorené a posilnené počas prekonávania všetkých ťažkostí a výziev, ktorým sme v histórii čelili, má hlboké porozumenie, že neustály rozvoj vzťahov Severnej Kórey a Ruska neslúži iba našim spoločným záujmom, ale je tiež nevyhnutný pre zabezpečenie mieru a stability v regióne,“ povedal Kim pred prípitkom na začiatku večerného banketu v ruskom Vladivostoku.

Foto: archív

Kim tiež uviedol, že ľud Severnej Kórey „má vždy láskavé a bratské emócie k ruskému ľudu a je hrdý, že taká skvelá krajina ako Rusko je im blízkym susedom“. Putin ďalej uviedol, že Severná Kórea je pripravená vzdať sa jadrových zbraní, potrebuje však spoľahlivé bezpečnostné záruky. Dodal tiež, že o detailoch samitu bude informovať amerického prezidenta Donalda Trumpa, pretože „nie sú nijakým tajomstvom“.

Šéf Kremľa poznamenal, že Rusko aj USA spoločne chcú, aby sa Severná Kórea vzdala jadrových zbraní, zdôraznil však, že krajina na výmenu očakáva silné bezpečnostné záruky. O aké záruky by malo ísť, nespresnil, podpísať by ich ale podľa jeho slov malo viacero krajín.  Kim Čong-un je návšteve Ruska v pozícii lídra Severnej Kórey po prvý raz. Jeho zosnulý otec Kim Čong-il navštívil Rusko v roku 2011.