Úvod Z DOMOVA Z DOMOVA-VÝBER Samosprávy našli dočasné riešenie. Autobusy v BBSK začnú premávať

Samosprávy našli dočasné riešenie. Autobusy v BBSK začnú premávať

Foto: archív

Autobusová doprava v Banskobystrickom kraji bude od pondelka dočasne obnovená v plnom rozsahu. Uviedol to predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny s tým, že už majú objednávky od všetkých regionálnych Združení miest a obcí Slovenska, resp. od samospráv v kraji. „Ako dlho bude tento dočasný stav trvať, je plne na zodpovednosti vedenia BBSK,“ doplnil Polóny.

Dohodu so SAD Zvolen potvrdil aj primátor mesta pod Urpínom Ján Nosko: „Rozhodli sme sa suplovať úlohu župy a prebrať iniciatívu do vlastných rúk, keďže sa dohoda medzi župou a prepravcom nekonala. Výsledkom je uznesenie, v ktorom mesto Banská Bystrica za celý okres vystaví objednávku dopravcovi SAD Zvolen, ktorá by mala časovo rámcovať poskytovanie tejto služby v plnom rozsahu.“

V Banskobystrickom okrese prímestské autobusy podľa neho denne najazdia približne 11-tisíc kilometrov, čiže suma 70-tisíc eur môže stačiť zhruba na obdobie piatich až šiestich dní. Za ten čas musí nájsť župa riešenie. Uvedená suma je maximum, ktorú môže samospráva použiť v krízovej situácii bez verejného obstarávania.

Konštruktívny prístup primátorov a starostov z Banskobystrického kraja, ako aj zástupcov dopravnej spoločnosti ocenil predseda vlády Peter Pellegrini: „Uprednostnili praktické riešenia pred politikárčením.“ Jednotlivé mestá a obce v kraji individuálne rokujú so SAD Zvolen a uzatvárajú zmluvy, aby sa ich obyvatelia dostali do práce, do škôl a zdravotníckych zariadení.

Dopravu takto zabezpečilo napríklad Brezno a prebiehajú rokovania dopravcu aj s krajským mestom. Zvolenský dopravca má osobitné zmluvy okrem samospráv uzatvorené aj s veľkými zamestnávateľmi a pre nich dopravu do zamestnania garantuje.