Úvod Spoločnosť Samovražedný útok imigranta v nemeckom Ansbachu

Samovražedný útok imigranta v nemeckom Ansbachu

Foto: Reuters

V nedeľu neskoro večer v historickom centre štyridsaťtisícového bavorského mesta Ansbach, ležiaceho západne od Norimbergu, odpálil dvadsaťsedemročný Sýrčan – odmietnutý žiadateľ o azyl, ktorému hrozila deportácia do Bulharska. Pri útoku bolo zranených 12 ľudí, jeho strojca zomrel.

O napojení útočníka na teroristický Islamský štát nemá polícia dôkazy, uviedla však, že sa dvakrát pokúsil o samovraždu a liečil sa na klinike pre duševne chorých. Išlo o štvrtý útok v Nemecku za posledný týždeň.

Sýrčania nemôžu byť vyhostení priamo do Sýrie pre situáciu, ktorá v krajine zmietanej vojnou panuje. Ako dodal hovorca nemeckého ministerstva vnútra, „v tejto chvíli nedokážeme povedať, prečo k deportácii“ dvadsaťsedemročného odmietnutého žiadateľa o azyl neprišlo.”

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Rovnako nie je jasné, kedy vyhostenie malo nastať. Sýrčan, ktorý pri útoku zahynul dostal celkom dva príkazy na vyhostenie. Druhý z nich mu bol doručený 13. júla a predchádzajúci príkaz bol vydaný 22. decembra 2014. Podľa hovorcu mal byť muž deportovaný do Bulharska, pretože práve v tejto balkánskej krajine požiadal o azyl po prvý raz.

K explózii prišlo podľa BBC pred vinárňou Eugens Weinstube v nedeľu o 22:12 h. Prvé správy hovorili o tom, že išlo o výbuch plynu. Fakt, že bol výbuch spôsobený výbušninou potom potvrdila pred jednou v noci starostka Ansbachu a hovorkyňa ministra vnútra. “Išlo o zámernú explóziu. Evakuovali sme 2 000 ľudí z blízkeho hudobného festivalu,” citovala agentúra Reuters.

Muž sa odpálil v nedeľu okolo 22.12 h. Krátko predtým sa podľa svedkov neúspešne skúšal dostať na hudobný festival Ansbach Open. Keď sa mu to nepodarilo, vyvolal explóziu neďaleko vstupu na festival. Výbušninu mal v batohu a podľa ministra sa snažil napáchať čo najväčšie škody, lebo k nej pridal veľa ostrých kovových častí.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

„Musíme vychádzať z toho, že toto nebola len obyčajná samovražda, pretože chcel zrejme zabiť čo najviac ľudí,“ vysvetlil bavorský minister vnútra Joachim Herrmann. „Môj osobný odhad, ktorý bohužiaľ považujem za veľmi pravdepodobný, je, že toto bol skutočný islamistický samovražedný útok,“ povedal agentúre DPA.

Muž prišiel do Nemecka pred dvomi rokmi a polícii bol známy kvôli predchádzajúcim deliktom, okrem iného aj drogovým. Dvakrát sa tiež pokúsil o samovraždu, pre čo sa musel liečiť v psychiatrickej klinike.

Žiadosť o azyl mu úrady pred rokom zamietli. Možno očakávať, že dôvod zamietnutia zverejní v nadchádzajúcich dňoch úrad pre migráciu. Vyšetrovatelia teraz budú zisťovať, s kým útočník udržiaval kontakty a čo robil vo svojej vlasti, než odišiel do Nemecka.

Joachim Herrmann. (Foto: Reuters)
Joachim Herrmann. (Foto: Reuters)