Úvod Ekonomika Samsung potvrdil, že na Slovensku zatvorí závod

Samsung potvrdil, že na Slovensku zatvorí závod

Foto: archív

Juhokórejský výrobca elektroniky Samsung zatvorí v najbližších dňoch jeden zo svojich závodov Slovensku. Hlavným dôvodom je reorganizácia výroby. Koniec sa týka fabriky vo Voderadoch. Spoločnosť momentálne nečerpá nijaké štátne dotácie, Samsungu preto v zatvorení fabriky nič nebráni.

Štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš pre HN potvrdil, ze trnavský úrad práce dostal informáciu priamo zo Samsungu a situáciu monitoruje. Zamestnanci dostali ponuku na presun pracoviska a ministerstvo spolu s úradom práce teraz čakajú na to, či zamestnanci ponuku príjmu.

Samsung vraj dokáže ponúknuť prácu všetkým interným zamestnancom. Autobusy, ktoré ich vozili do Voderadov, presmerujú do ďalšieho závodu koncernu v Galante. Závod vo Voderadoch je menší. Má ročný obrat 63 miliónov eur a zamestnáva 568 kmeňových zamestnancov. Ďalších tisíc ľudí pre nich pracuje externe. Vo fabrike sa vyrábajú displeje, ktoré sa potom presúvajú do závodu v Galante, kde sa následne výrobok kompletizuje.

Zmeny potvrdil aj samotný Samsung. „Spoločnosť sa rozhodla pre konsolidáciu výrobných závodov vo Voderadoch a Galante s cieľom efektívnejšie riadiť výrobný proces na Slovensku,“ vysvetlil pre denník SME Ján Nemašík, manažér compliance v spoločnosti Samsung Electronics Slovakia. „Potvrdzujem informáciu o sťahovaní výroby do Galanty, spojenom s avizovaným presunom všetkých kmeňových zamestnancov,“ potvrdil primátor Galanty Peter Paška.

Samsung sa na Slovensku radí z hľadiska tržieb k najväčším firmám. Spoločnosť v minulosti opakovane dostala od slovenskej vlády investičné stimuly. Firmy na Slovensku sa už dlhší čas sťažujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a vo väčšom počte najímajú aj cudzincov.