Úvod Veda & Tech Samsung ukázal rolovací displej

Samsung ukázal rolovací displej

Foto: archív

To, že sa juhokórejský gigant nejaký ten čas pilne pripravuje na príchod moderných generácií mobilných zariadení, je už známe trošku dlhšie. Viackrát sme mali príležitosť vidieť akýsi koncept skladacieho zobrazovacieho panelu a tentokrát nám Samsung predviedol aj rolovaciu alternatívu, ktorá má hrúbku iba 0,3 milimetra. Veľký, až 5.7-palcový Full HD OLED displej obtočil okolo 10 mm hrubého valca z kovu a pod priehľadnou ochranou demonštroval jeho flexibilné vlastnosti, ktoré umožnia vyrábať flexibilné konštrukcie.

A hoci bol jeden z raných prototypov ukázaný pred očami verejnosti ešte počas roka 2013 na podujatí CES, teraz ide o výrazne dokonalejšiu verziu, ktorá by mohla ísť už v budúcom roku do hromadnej výroby. Jeho využitie ponúka hneď niekoľko možností a záleží iba od výrobcu, akú z nich zvolí.

Zopár kreatívnych nápadov Samsung predviedol v nedávnom videu s víziou týkajúcou sa budúcnosti mobilných zariadení, kde venoval pozornosť vysúvaciemu aj skadaciemu tabletu. Nedávno patentované technológie zase hovorili o hybridnom zariadení, ktoré sa dá behom sekundy pretransformovať zo smartfónu na tablet a naopak. Taká vymoženosť nám nielen výrazne ušetrí priestor, ale aj spríjemní na cestách vďaka veľkej uhlopriečke pozeranie filmov alebo hranie hier.

Ukážka rolovacieho displeja: