Úvod Politika Sánchez: Katalánci by si mohli odhlasovať širšiu autonómiu

Sánchez: Katalánci by si mohli odhlasovať širšiu autonómiu

Foto: archív

O budúcnosti Katalánska sa podľa španielskeho premiéra Pedra Sáncheza rozhodne v referende. V novom hlasovaní by vraj mohol tento región získať väčšiu autonómiu. Sánchez však o termíne prípadného referenda zatiaľ nehovorí a zároveň vylučuje, že by sa rozhodovalo o samourčení, keďže ústava to vraj neumožňuje.

Socialista Sánchez sa od svojho nástupu do funkcie premiéra snaží o dialóg so svojím katalánskym náprotivkom. Quim Torra je pritom presvedčený, že nezávislosť jeho regiónu je nevyhnutná: „Právo Katalánska na samourčenie nemožno zamiesť pod koberec.“

Foto: archív

Katalánci v roku 2006 potvrdili autonómny status svojmu regiónu, ktorý predtým schválil španielsky parlament. Najvyšší súd však v roku 2010 toto rozhodnutie čiastočne zrušil, čo vystupňovalo separatistické tendencie. „Katalánsko má momentálne status, ktorý si neodhlasovalo, a to je politický problém,“ myslí si Sánchez.

Región má okrem toho za sebou vážnu politickú krízu. Vlani sa v ňom uskutočnilo referendum o samourčení, a to aj napriek zákazu Madridu. Volebný deň sprevádzalo policajné násilie. Miestny parlament vzápätí vyhlásil nezávislosť Katalánska, na čo Madrid reagoval prevzatím správy nad týmto územím. V nasledujúcich voľbách znovu zvíťazili priaznivci osamostatnenia sa Katalánska od zvyšku Španielska, ku ktorým patrí aj Quim Torra.