Úvod Z DOMOVA Z DOMOVA-VÝBER Sankcie odrezali Rusko od špičkových technológií, Putin vyzval štátne korporácie investovať do...

Sankcie odrezali Rusko od špičkových technológií, Putin vyzval štátne korporácie investovať do domácich high-tech firiem

Foto: archív

Rusko čelí značným problémom v sektore špičkových technológií v dôsledku bezprecedentných sankcií Západu za inváziu na Ukrajinu. Ale nevzdá sa a nedovolí, aby jeho ekonomika klesla o desaťročia späť. Vyhlásil to prezident Vladimir Putin počas videokonferencie o strategických rozvojových cieľoch.

Ako pokračoval, Západ zaviedol sankcie, aby odrezal Rusko od špičkových technológií s cieľom obmedziť rozvoj krajiny. Rusko sa však nevzdá, bude intenzívne hľadať riešenia, spoliehať sa pritom na vlastné technologické zdroje a prácu domácich inovatívnych firiem. „Je to obrovská výzva pre našu krajinu,“ skonštatoval.

Mnoho špičkových technologických spoločností vrátane Apple, Microsoftu a Intelu pozastavilo svoju činnosť v Rusku alebo krajinu úplne opustilo po tom, ako sa 24. februára začala vojenská operácia na Ukrajine.

Viaceré donedávna rýchlo rastúce ruské firmy, ako napríklad internetový predajca Ozon alebo technologická spoločnosť Yandex, boli pre sankcie odrezané od financií zo Západu. Putin zdôraznil, že Rusko musí rýchlo vytvoriť alternatívy, aby takéto spoločnosti mohli získať potrebné financie doma a pokračovať vo svojom rozvoji.

„Veľmi sa teším na podrobné návrhy od ministerstva financií aj centrálnej banky,“ povedal. Poznamenal tiež, že do domácich high-tech firiem by mali investovať veľké štátne korporácie, ktoré podľa neho „nevedia, čo robiť s miliardami dolárov“. Verí, že aj navzdory sankciám bude ekonomika jeho krajiny silnejšia. Pripomenul, že “chaotické kroky” EÚ zvýšili globálne ceny energií.

Ruský prezident na videokonferencii tiež skritizoval priemyselný konglomerát Rostec, keďže doteraz vykázal len veľmi „skromné výsledky“ pri plnení cieľov rozvoja technológií. Dodal, že projekt rozvoja mikroelektronického priemyslu musel byť minulý rok úplne reštartovaný a ako ďalšiu problematickú oblasť spomenul aj siete 5G.

Vicepremiér Dmitrij Černyšenko prezidenta doplnil, že ruský IT sektor podľa odhadov prekoná nepriaznivé dôsledky sankcií približne o tri až päť rokov. Kirill Dmitriev, šéf ruského fondu priamych investícií, navrhol vytvorenie fondov na investície do špičkových technológií, do ktorých by boli zapojené štátne spoločnosti, ako je napríklad ropovodný monopol Transnefť.

Už v roku 2021 sa Putin upozorňoval na rastúci vplyv zahraničných technologických firiem, ktoré podľa neho konkurujú suverénnym štátom. Rusko už mesiace sprísňuje kontroly nad technologickými spoločnosťami so sídlom v USA, obviňuje ich zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajiny a z podpory opozície.