Úvod Z DOMOVA SaS: Matovič nepochopil, že príčinou krízy je on sám. Ak do stredy...

SaS: Matovič nepochopil, že príčinou krízy je on sám. Ak do stredy nepríde k dohode, odchádzame z vlády

Foto: archív

Strana Sloboda a Solidarita oceňuje ochotu Igora Matoviča odstúpiť z postu predsedu vlády, ktorý otvára priestor na ďalšie rokovania. “Sme na to pripravení, no nebudeme súhlasiť s takými návrhmi, ktorých hlavným motívom je očividne jeho osobná pomsta,” píše sa v stanovisku SaS.

Koaličná strana tak reagovala na premiérovo vyhlásenie, ktorý svoje odstúpenie podmieňuje tým, aby z vládnych a parlamentných funkcií odišli jeho najväčší kritici a aby SaS odovzdala jedno ministerstvo, ktoré jej podľa Matoviča OĽaNO prepustilo.

„Všetci už dlhé mesiace vidia, že Igor Matovič nie je spôsobilý viesť vládu a preto žiadame jej rekonštrukciu na pôdoryse dnešnej koalície, ktorá je definovaná v koaličnej zmluve. Preto nevidíme nijaký dôvod odovzdávať fungujúce a kvalitne vedené ministerstvo,“ uviedli predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia strany Branislav Gröhling a Karol Galek.

V strane SaS sme presvedčení, že výmena premiéra je kľúčom k dobrej vláde, lepšie manažovanej, s lepšou komunikáciou a organizáciou. O to viac, že okrem občanov, pani prezidentky, samospráv a vedcov si dnes Igor Matovič znepriatelil aj ďalších koaličných partnerov: Máriu Kolíkovú a Juraja Šeligu. Nepochopil, že príčinou koaličnej krízy je on sám.

„Aby som premiérovi uľahčil odchod z vlády, ponúkol som aj svoj odchod z vlády. Táto ponuka stále platí. Ak by však Igor Matovič viedol niektoré z existujúcich ministerstiev patriace OĽaNO, moja ponuka je logicky bezpredmetná. Rovnako sme ochotní diskutovať o zámene predsedníctva v zdravotníckom výbore za predsedníctvo v inom parlamentnom výbore,“ hovorí predseda SaS Richard Sulík.

Požadovaný odchod ľudí, ktorí si dovolili mať iný názor – Kolíkovej, Šeligu, Bittó Cigánikovej a Sulíka podľa SaS potvrdzuje, že súčasný premiér rieši osobné animozity a nejde mu o krajinu.

Kladieme si otázku, či vláda bude fungovať lepšie, keď z nej odídu občanmi aj odborníkmi najlepšie hodnotení ministri. Ocenili by sme, ak by Igor Matovič pochopil, že keď vyhrá voľby, nemôže všetko, ale mal by narábať s mocou tak, aby z toho malo prospech celé Slovensko.

„Koaličná kríza sa aj vďaka tomu, že Igor Matovič vyše týždňa mlčal, zbytočne naťahuje a otváraním koaličnej zmluvy by sa predĺžila ešte viac. Sme za čo najskoršie skončenie koaličnej krízy a sústredenie sa na skutočné problémy Slovenska.

To je však momentálne v rukách predstaviteľov hnutia OĽaNO,“ dodali podpredsedovia strany Branislav Gröhling a Karol Galek. Naďalej platí, že ak do stredy nepríde k dohode, ministri za SaS podajú demisiu a strana SaS odchádza z vlády.