Úvod Z DOMOVA SaS podá návrh na vyslovenie nedôvery vláde, podporí ju aj Hlas-SD

SaS podá návrh na vyslovenie nedôvery vláde, podporí ju aj Hlas-SD

Foto: archív

Opozičná SaS podá do Národnej rady SR návrh na vyslovenie nedôvery vláde, vyzbierala podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze. Informovali o tom predstavitelia strany na mediálnom brífingu. Šéf liberálov Richard Sulík vyhlásil, že vláda nedokáže riešiť problémy ľudí a že prestala bojovať proti mafii a korupcii.

„Koalícia dávno prestal bojovať proti mafii a proti korupcii. Toto vidí každý. Ak by sme teraz neurobili nič, v riadnych voľbách, o 15 mesiacov, sa práve Robert Fico vráti tak, že možno tie voľby vyhrá, lebo jeho najväčším podporovateľom je Igor Matovič.

Toto je fakt, preto musíme niečo spraviť,“ povedal Sulík. Či už predčasné voľby, úradnícka vláda alebo iná nová koalícia 76 poslancov bude podľa jeho slov lepšie riešenia než súčasná vláda. Pripomenul, že SaS chcela byť po odchode z koalície konštruktívnou opozíciou, podporovala vládne návrhy a chcela dať vláde Eduarda Hegera šancu.

„Žiaľ, táto vláda stratila dôvod na existenciu, táto vláda škodí celému Slovensku. Čo akcia, to fiasko,“ podotkol. Hovorí o hanbe a rozdeľovaní spoločnosti. Poukázal na to, že koalícia neodkázala zmeniť paragraf 363 Trestného poriadku, na ohrozenie čerpania financií z plánu obnovy, problémy pri rokovaní vlády s lekármi či na nezvládnutú migračnú krízu.

Sulík doplnil, že pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze poskytli podpisy aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho. Deklaroval, že 20 poslancov z klubu SaS bude hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde. Tvrdí, že s nikým zatiaľ nerokovali o tom, kto ako zahlasuje. „Uvidíme, kto sa ako vyfarbí,“ dodal Sulík.

Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini potvrdil, že ich SaS oslovila s dodaním podpisov pod návrh. Nejde podľa neho o nijaké nové spojenectvo, ale konštruktívny postoj, keďže ako opozičná strana sú pripravení podporiť akýkoľvek návrh na odvolanie premiéra, celej vlády i ministrov. „Vítame, že konečne tento návrh bude predkladať nová opozičná strana SaS,“ povedal na brífingu.

Ak je SaS navrhovateľom, odvolávanie má podľa neho najväčšiu šancu byť úspešné, ak zahlasuje celý klub SaS a zvyšní opoziční poslanci i tí nezaradení. Všetci poslanci pôsobiaci v Hlase-SD návrh podporia. Za jediný možný scenár po prípadnom úspešnom odvolávaní Hegera považuje Pellegrini predčasné voľby.

V návrhu nevidí zámer SaS vrátiť sa znova do vlády, keďže napríklad líder Igor Matovič opakovane kritizuje predstaviteľov SaS. „Nie je šanca, aby sa mohli vrátiť do nejakej koalície, a takisto odmietam myšlienku o úradníckej vláde,“ skonštatoval.

Úradníckou vládou by sa podľa neho vystavila krajina väčšiemu marazmu a v parlamente by jej nič neprešlo. „Prečo by sme my politické strany podporovali úradníkov, ktorí nenesú nijakú politickú zodpovednosť?“ opýtal sa.

Smer-SD bude podľa jeho šéfa Roberta Fica „vždy hlasovať za odvolanie, či už ide o individuálneho člena vlády, alebo o celú vládu“. Nerozumie však tvrdeniam Sulíka o novej koalícii 76 poslancov. „Máme povaliť vládu preto, aby sa vrátil Sulík naspäť do vlády? Oni si z nás podľa všetkého robia srandu,“ reagoval s tým, že poslanci SaS sú naivní.