Úvod ZO ZAHRANIČIA Schinas: Prílev migrantov do východných štátov EÚ povedie k spoločným európskym pravidlám...

Schinas: Prílev migrantov do východných štátov EÚ povedie k spoločným európskym pravidlám migrácie

Foto: archív

Podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas vyhlásil, že prílev migrantov do východných štátov EÚ povedie k spoločným európskym pravidlám migrácie. Schinas sa takto vyjadril počas návštevy Litvy, kam tento rok prešli z Bieloruska tisíce migrantov z Blízkeho východu.

„Situácia tu je ďalším posolstvom pre nás v Európskej únii, že teraz je najvyšší čas prejsť na predvídateľnejší a komplexnejší európsky rámec pre migračnú politiku,“ povedal počas návštevy hranice Litvy s Bieloruskom Schinas, eurokomisár pre európsky spôsob života.

Európska komisia navrhla v roku 2020 nový pakt o migrácii a azyle v nádeji, že sa ním vytvoria rýchlejšie migračné procesy a silnejšie riadenie migračných a hraničných politík. Schinas však uviedol, že rokovania sa zastavili v dôsledku pandémie COVID-19.

EÚ viní Bielorusko z toho, že organizovalo prílev migrantov do Lotyšska, Litvy a Poľska ako odvetu za sankcie EÚ proti bieloruskému režimu. EÚ je najnovšie znepokojená aj možným prílevom migrantov z Afganistanu po tom, ako tamojšie hnutie Taliban ovládlo krajinu.