Úvod ZO ZAHRANIČIA Scholz: Moja cesta do Číny stála za to

Scholz: Moja cesta do Číny stála za to

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Pekingu. (Foto: archív)

Nemecký kancelár Olaf Scholz po návrate z návštevy Čínskej ľudovej republiky ocenil zhodu názorov s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, že je potrebné vyhnúť sa jadrovej eskalácii v rusko-ukrajinskom konflikte.

„Myslím si, že vo svetle diskusií o tom, či bolo správne do Číny cestovať alebo nie – skutočnosť, že čínska vláda, prezident a ja sme mohli vyhlásiť, že v tejto vojne nesmú byť použité nijaké jadrové zbrane – už len preto táto cesta stála za to,“ povedal Scholz na zasadnutí Sociálnodemokratickej strany Nemecka.

Nemecký kancelár po rozhovore s čínskym prezidentom povedal, že vojna na Ukrajine je nebezpečná pre celý svet. Scholz ešte predtým požiadal, aby Peking využil svoj „vplyv“ na Moskvu, aby zastavila vojnu na Ukrajine.

„Si Ťin-pching zdôraznil, že je potrebné, aby Čína a Nemecko, dve veľké krajiny s veľkým vplyvom, spolupracovali v časoch zmien a nestability a viac prispievali ku medzinárodnému mieru a rozvoju,“ napísala čínska spravodajská agentúra Sinchua.

Biely dom vyjadril znepokojenie nad opakovanými diskusiami ruských predstaviteľov o možnom použití jadrových zbraní na Ukrajine, ktoré vo Washingtone vyvolali obavy, že by sa nasadenie týchto zbraní mohlo stať skutočnosťou.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí opakovane ubezpečilo, že chce zabrániť vypuknutiu jadrovej vojny a zdôraznilo, že Moskva považuje zamedzenie vzniku konfliktu s použitím jadrových zbraní za najvyššiu prioritu.

Scholz bol prvým lídrom zo skupiny G7, ktorý navštívil Čínu od začiatku pandémie ochorenia COVID-19. Jeho cesta do tejto krajiny však vyvolala vlnu kritiky v Nemecku i EÚ pre silnejúce ekonomické väzby medzi Berlínom a Pekingom.