Úvod Politika Schulz chce z EÚ federáciu, kto bude proti, má odísť

Schulz chce z EÚ federáciu, kto bude proti, má odísť

Foto: archív

Predseda nemeckej sociálnej demokracie (SPD) Martin Schulz chce, aby sa z Európskej únie v najbližších rokoch stala federácia. Jej členské krajiny by mali prijať spoločnú ústavnú zmluvu. Kto bude proti, má vraj z únie vystúpiť. „V najbližších rokoch pôjde o budúcnosť Európskej únie,“ myslí si Schulz, podľa ktorého už nestačia len drobné reformy, ale treba pristúpiť k zásadným zmenám.

„Chcem, aby existovala európska ústavná zmluva, ktorá vytvorí federálnu Európu.“ „Spojené štáty európske“ by podľa neho mali uzrieť svetlo sveta do roku 2025. Ústavnú zmluvu by mal spolu s občanmi vypracovať konvent. „A keď ju budeme mať, musí byť predložená v členských krajinách na hlasovanie. Kto bude proti, ten pôjde z Európskej únie preč,“ predstavil Schulz svoj pomerne radikálny návrh.

Bývalý šéf Európskeho parlamentu vo svojom prejave na zjazde SPD v Berlíne zároveň tvrdo kritizoval vlády Poľska a Maďarska, vzďaľujúce sa od európskeho spoločenstva. Kritika zaznela aj na margo protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko.