Úvod Politika Schulz dýcha na krk Merkelovej

Schulz dýcha na krk Merkelovej

Foto: archív

Angela Merkelová má v septembrových voľbách nemeckého kancelára vážneho konkurenta – bývalého predsedu europarlamentu Martina Schulza. Navrhla ho Sociálnodemokratická strana (SPD), ktorá dúfa, že výsledky volieb prinesú po rokoch zmenu na najvyššom poste v krajine.

Tento fakt vyvoláva u niektorých globálnych investorov množstvo otáznikov. Na jednej strane je to znepokojivá perspektíva pre tých, ktorí si zvykli na stálicu politickej scény: Merkelová zvládla niekoľkoročné turbulencie eurozóny a Európu, otriasajúcu sa v krízach, riadila pevnou rukou. Vďaka tomu mnohé aktíva, od nemeckých akcií až po štátne dlhopisy Portugalska, zaznamenali trojciferný rast.

Zmena by na druhej strane mohla priniesť koniec uťahovania opaskov v Európe. Investori očakávajú, že Schulz dá bodku za tvrdým šetrením a vystúpi proti kvantitatívnemu uvoľňovaniu Európskej centrálnej banky aj záporným úrokom, zhoršujúcim situáciu nemeckých investorov. Bývalý predseda europarlamentu sľubuje spravodlivejšie daňové zákony, vyššie platy, lepší systém vzdelávania a prekonanie „hlbokých rozporov“, ktoré viedli k rastu populizmu.

Pre finančné trhy by jeho víťazstvo signalizovalo najmä oslabenie rozpočtových obmedzení. Veľká nemecká ekonomika s vysokým proficitom by to zvládla bez vážnejších problémov a pravdepodobne sa to priaznivo odrazí aj na európskych akciách. Menej pozitív to však prinesie štátnym dlhopisom, najmä ak sa k tomu pridá aj inflácia.

Tieto zmeny by mohli zároveň znížiť medzinárodnú nespokojnosť s kladnou obchodnou bilanciou krajiny, o ktorej jeden z Trumpových poradcov vyhlásil, že euro je v podstate „skrytá nemecká marka“ a jej nízka cena je pre Berlín výhodná. V minulom roku dosiahol proficit obchodnej bilancie Nemecka rekordnú úroveň – takmer štvrť trilióna eur.

Hoci Schulz zatiaľ za Merkelovou zaostáva, podľa prieskumov sa náskok kancelárky postupne znižuje. Medzi Merkelovej CDU a Schulzovou materskou SPD je už len zhruba šesťpercentný rozdiel. Bez ohľadu na optimizmus SPD však analytici hodnotia Schulzove šance na víťazstvo ako nevysoké.