Úvod Politika Schulz končí vo funkcii predsedu europarlamentu

Schulz končí vo funkcii predsedu europarlamentu

Foto: archív

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz sa nebude začiatkom roku 2017 usilovať o tretí mandát a z čela europarlamentu odíde, pretože mieni kandidovať v nemeckých parlamentných voľbách na jeseň budúceho roka. Hlavný kandidát na nového predsedu europarlamentu bude známy v decembri.

Schulz bude vo vysokej politike Nemecka pravdepodobne pôsobiť už od februára, keď sa súčasný nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier podľa všetkého stane spolkovým prezidentom a Schulz by ho mal vo funkcii šéfa nemeckej diplomacie nahradiť.

Už niekoľko mesiacov sa hovorí aj o tom, že by sa mohol stať kandidátom strany na kancelára namiesto predsedu SPD Sigmara Gabriela. Podľa prieskumov verejnej mienky by mal proti kresťanskej demokratke Angele Merkelovej, ktorá bude na tento vysoký post kandidovať už po štvrtý raz, väčšie šance ako Gabriel. Sociálni demokrati chcú vybrať svojho kandidáta v januári.

Schulzov krok uvítala Alternatíva pre Nemecko, podľa ktorej politik stelesňuje aroganciu európskych inštitúcií. Šéf frakcie konzervatívcov a reformistov Syed Kamall označil Schulza za „majstra zákulisných machinácií“. Jeho odchod by sa podľa neho mal využiť na preskúmanie práce EP, zvlášť veľkej koalície ľudovcov a sociálnych demokratov, ktorú „nie vždy sprevádzala demokracia a transparentnosť“.