Úvod Z DOMOVA Schválili Lex Harabin. Sudcovia, ktorí chcú do politiky, stratia talár

Schválili Lex Harabin. Sudcovia, ktorí chcú do politiky, stratia talár

Foto: archív

Poslanci parlamentu schválili novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Zároveň posunuli účinnosť novely na 15. októbra tohto roka. Novela zákona zavádza inštitút hosťujúceho sudcu. Bude fungovať na mieste sudcu, ktorý dočasne nevykonáva funkciu pre materskú alebo rodičovskú dovolenku, je dlhodobo práceneschopný alebo je na stáži.

Na súde by bol do návratu absentujúceho sudcu, potom by šiel robiť hosťujúceho sudcu na ďalší súd. Podľa ministerstva spravodlivosti sú súdy v praxi konfrontované so situáciami, keď dočasný výpadok zákonného sudcu spôsobuje nutnosť prerozdelenia vecí medzi iných kolegov.

Táto situácia sa podľa predkladateľov nedá riešiť pridelením nového voľného miesta sudcu, pretože absencia sudcu je dočasná. Nové miesto by neskôr bolo nadbytočné a nebolo by možné ho rušiť, keďže sudca je vymenovaný do funkcie bez časového obmedzenia.

Podľa vládnej novely, označovanej aj ako Lex Harabin, má tiež sudca kandidujúci v parlamentných voľbách či eurovoľbách prísť o funkciu sudcu. Tento pozmeňujúci návrh predniesol opozičný poslanec Alojz Baránik, poslanci ho podporili. Sudcovia tak nebudú môcť kandidovať na kandidačnej listine politickej strany či hnutia.