Úvod Zaujímavé Sedavé zamestnanie predstavuje záťaž pre organizmus

Sedavé zamestnanie predstavuje záťaž pre organizmus

Foto: archív

Sedavé zamestnanie predstavuje veľkú záťaž nielen pre chrbát, krčnú chrbticu a oči, ale aj pre kardiovaskulárny systém a srdce. Počas dlhého sedenia sa spomaľuje metabolizmus a zastavuje sa cirkulácia enzýmu, rozkladajúceho tuky, čo znižuje schopnosť tela zbavovať sa toxických látok.

Nedostatok času a potreba občas sa „nakopnúť“ často vedie k pitiu kávy ako jediného nápoja počas celého pracovného dňa. Pritom káva a čierny čaj odvodňujú organizmus a dehydratácia zhoršuje sústredenie na prácu. Ideálne je dodržiavať pravidlo: po každej káve pohár vody navyše.

Najvhodnejšie je piť čistú vodu izbovej teploty. Nemala by byť príliš studená – studené nápoje ochladzujú telo a spomaľujú metabolizmus. Chuť vody možno obmieňať rôznymi bylinkami. Vyberajte si ich s ohľadom na ročné obdobie a telesné potreby: mäta osviežuje, medovka upokojuje, ďumbier zasa zahrieva.

Koncentráciu, duševné schopnosti a odolnosť proti stresu možno ovplyvniť aj stravou. Pre pravidelný prísun energie odporúčajú odborníci tri väčšie jedlá denne a desiatu aj olovrant. Na udržanie vitality sú najvhodnejšie čo najprírodnejšie potraviny, obsahujúce vlákninu a glukózu.

Nezabúdajte na správne sedenie. Aspoň raz za 45 minút vstaňte od pracovného stola a prejdite sa. Ak je to možné, občas vymeňte stoličku za fitloptu. Snažte sa medzi svoje večerné aktivity zaradiť šport. Jeho cieľom by malo byť najmä uvoľnenie tela po celodennom sedení.