Úvod ZO ZAHRANIČIA Sedemdesiat percent Američanov si neželá opätovnú kandidatúru Bidena

Sedemdesiat percent Američanov si neželá opätovnú kandidatúru Bidena

Joe Biden. (Foto: archív)

Viac ako 70 percent Američanov si neželá, aby sa prezident Joe Biden v nasledujúcich voľbách uchádzal o znovuzvolenie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si v spoločnosti Harris a Harvardovho politického inštitútu nechal vypracovať portál The Hill. Prezidentské voľby sa v USA budú konať v roku 2024.

Zhruba 71 percent Američanov si myslí, že Biden by sa nemal uchádzať o druhé funkčné obdobie. Biden by sa tak stal prvým prezidentom z Demokratickej strany s jedným funkčným obdobím od čias Jimmyho Cartera, ktorý prehral voľby v roku 1980.

Tretina respondentov sa domnieva, že sedemdesiatdeväťročný Biden už je príliš starý – v čase konania budúcich prezidentských volieb mu bude 81 rokov. Ďalších 45 percent respondentov uviedlo, že na túto funkciu nestačí. Bidenovo počínanie v úlohe šéfa Bieleho domu schvaľovalo iba 38 percent Američanov, čo je najmenej od začiatku jeho prezidentstva.

Správy z Bieleho domu naznačujú, že Bidena začali špekulácie o jeho budúcnosti dráždiť. Problém umocnila prudko rastúca inflácia, neúspechy v zahraničnej politike a problémy pri schvaľovaní zákonov, napísal denník The Times.

„Prezident Biden by možno chcel znova kandidovať, ale voliči hovoria myšlienke na druhé funkčné obdobie ‘nie’, pretože negatívne hodnotia jeho prácu vo funkcii prezidenta,“ uviedol šéf prieskumného tímu Mark Penn. „V demokratických prezidentských primárkach by zaň hlasovalo iba 30 percent demokratov,“ dodal.

Bidenovým demokratom navyše v nadchádzajúcich novembrových voľbách hrozia veľké straty, strana by mohla prísť o tesnú väčšinu v oboch komorách Kongresu. Kongres vedený republikánmi by prakticky znemožnil realizáciu prezidentovho programu, vrátane reformy volebného systému.

Skoré oznámenie o prezidentskej kandidatúre podľa niektorých médií zvažuje bývalý prezident Donald Trump, ktorý je medzi radovými členmi svojej Republikánskej strany stále veľmi populárny. Všeobecne sa predpokladalo, že sedemdesiatšesťročný Trump s rozhodnutím, či bude znovu kandidovať, počká až po novembrových voľbách.

Prezidentskí kandidáti obvykle čakajú s vyhlásením až zhruba rok pred voľbami. Napriek tomu niektorí Trumpovi podporovatelia naliehajú, aby potvrdil už v nasledujúcich týždňoch, či bude kandidovať.