Úvod Politika Seehofer žiada vyhostenie násilných žiadateľov o azyl

Seehofer žiada vyhostenie násilných žiadateľov o azyl

Foto: archív

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer vyzýva na vyhostenie všetkých žiadateľov o azyl, ktorí sa dopúšťajú násilných trestných činov. Reaguje tak na nedávne útoky skupiny mladých žiadateľov o azyl, pôvodom z Afganistanu a Iránu, na okoloidúcich v bavorskom Ambergu. Ak nebudú na efektívne vyhosťovanie násilníkov stačiť súčasné zákony, navrhuje ich sprísnenie.

Štyria opití mladíci vo veku 17 až 19 rokov v Ambergu spôsobili zranenia dvanástim ľuďom. Útočníci sú momentálne vo väzbe, podľa bavorského ministra vnútra Joachima Herrmanna je však vyhostenie troch z nich v súčasnosti právne nemožné.

Na ich okamžité vrátenie do domovských krajín vyzvala aj protiimigračná Alternatíva pre Nemecko. Podľa nej mladíci svojím správaním stratili akékoľvek právo žiadať v Nemecku azyl: „Pred takými ľuďmi, údajne hľadajúcimi ochranu, treba v skutočnosti chrániť samotné domáce obyvateľstvo.“

Foto: archív

Prípad z Ambergu vyvolal kritické hlasy aj v radoch polície. „Je to hlboké pohŕdanie naším štátom a jeho obyvateľstvom. Tí štyria páchatelia by sa mali dostať na slobodu až v tom momente, keď vstúpia na pôdu svojej vlasti,“ zdôraznil šéf tamojšieho policajného odborového zväzu.

Vyčíňanie mladých migrantov vyvolalo nielen debaty o sprísnení postupu pri vyhosťovaní žiadateľov o azyl, ale aj konkrétne opatrenia – nie však štátnych orgánov, ale miestneho obyvateľstva. V uliciach Ambergu sa odvtedy pohybujú skupinky domobrany v reflexných vestách s nápismi „Vytvárame ochranné zóny“. Miestna polícia však podľa svojho hovorcu nemá konkrétne informácie o pravidelných hliadkach domobrany.