Úvod ZO ZAHRANIČIA Šéf americkej diplomacie naznačil, že USA budú vyvíjať nátlak na krajiny, ktoré...

Šéf americkej diplomacie naznačil, že USA budú vyvíjať nátlak na krajiny, ktoré neuznali nezávislosť Kosova

Foto: archív

Minister zahraničných vecí Spojených štátov Antony Blinken naznačil, že USA budú vyvíjať nátlak na krajiny, ktoré neuznali Kosovo ako nezávislý štát. Dúfa, že dohoda o normalizácii vzťahov medzi Kosovom a Srbskom, ktorú sprostredkovala Európska únia a schválil ju Belehrad aj Priština, podnieti päť štátov EÚ, ktoré ešte neuznali nezávislosť Kosova, aby tak urobili.

„Fakt, že tieto dve krajiny dosiahli dohodu a predpokladám, že ju aj uvedú do platnosti, by mohol podnietiť i zostávajúce krajiny EÚ k uznaniu nezávislosti Kosova,“ povedal Blinken v Kongrese USA.

Na otázku, či v tejto súvislosti vidí šéf americkej diplomacie nejaký pokrok a či o tejto záležitosti prebiehajú rokovania, Blinken odpovedal, že práve dohoda sprostredkovaná Európskou úniou je cestou k uznaniu nezávislosti Kosova.

Blinken tiež dodal, že sa zúčastňuje na rokovaniach s kosovským premiérom Albinom Kurtim a srbským prezidentom Aleksandrom Vučičom. Uviedol tiež, že v tejto otázke nastal „pozitívny pohyb“ a bolo by užitočné, ak by sa do diskusií zapojili aj členovia Kongresu.

Kosovo zatiaľ neuznalo päť štátov eurobloku – Cyprus, Grécko, Rumunsko, Španielsko a Slovensko. Práve slovenský diplomat Miroslav Lajčák v súčasnosti zastáva funkciu špeciálneho vyslanca EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou.