Úvod Politika Šéf CSÚ Seehofer: Islam nepatrí k Nemecku

Šéf CSÚ Seehofer: Islam nepatrí k Nemecku

Horst Seehofer. (Foto: archív)

Islam k Nemecku nepatrí, krajina je formovaná kresťanstvom. V rozhovore pre denník Bild to povedal nový nemecký minister vnútra a predseda konzervatívnej Kresťanskej únie (CSU) Horst Seehofer. Vymedzil sa tak proti tvrdeniu, ktoré kedysi zaznelo z úst niekdajšieho nemeckého prezidenta Christiana Wulffa a pred tromi rokmi ho zopakovala aj kancelárka Angela Merkelová.

Ako dodal, kresťanské Nemecko charakterizujú voľné nedele, cirkevné sviatky a rituály ako Veľká noc, Turíce a Vianoce,“ uviedol nový minister, ktorého úrad sa po novom volá „Ministerstvo vnútra, výstavby a vlasti“. „Moslimovia, ktorí u nás žijú, však samozrejme k Nemecku patria,“ zdôraznil v rozhovore Seehofer. “Neznamená to však, že sa Nemci z falošnej ohľaduplnosti vzdajú tradícií typických pre svoju krajinu,” doplnil.

Bývalý bavorský premiér Seehofer chce vo svojej novej funkcii hovoriť s predstaviteľmi nemeckej moslimskej komunity o problémoch s integráciou vyznávačov islamu v Nemecku. „Moje posolstvo znie: Moslimovia musia žiť s nami, nie vedľa nás alebo proti nám,“ povedal Seehofer a vyzval na dialóg.

Seehofer pred časom oznámil, že chystá rozsiahle opatrenia v oblasti migračnej politiky. Usilovať chce napríklad o rýchlejšie deportácie neúspešných žiadateľov o azyl, predovšetkým tých, ktorí spáchali trestný čin alebo sú považovaní za nebezpečných.

Z celkového počtu 82,5 milióna obyvateľov žije v Nemecku asi 4,7 milióna moslimov, väčšinou ide o prisťahovalcov z Turecka a ich potomkov. Niekoľko stotisíc moslimov prišlo do Nemecka aj v rámci migračnej vlny z Blízkeho východu a severnej Afriky v posledných rokoch.

Foto: archív