Úvod ZO ZAHRANIČIA Šéf FSB a tajomník rady bezpečnosti: Teroristom útočiacim Moskve pomáhali Západ a...

Šéf FSB a tajomník rady bezpečnosti: Teroristom útočiacim Moskve pomáhali Západ a Ukrajina

Foto: archív

Západné a ukrajinské tajné služby pomáhali páchateľom teroristického útoku v koncertnej sále Crocus City Hall na predmestí Moskvy, tvrdí šéf ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexander Bortnikov. Akt teroru si vyžiadal najmenej 139 obetí a 200 zranených.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že masaker spáchali radikálni islamisti. Zároveň však zdôraznil, že páchatelia sa pokúsili utiecť na Ukrajinu. „Samozrejme, je potrebné odpovedať na otázku, prečo sa teroristi po spáchaní zločinu pokúsili odísť na Ukrajinu? Kto tam na nich čakal?“ položil si otázku šéf Kremľa.

„Domnievame sa, že akciu pripravili jednak samotní radikálni islamisti a samozrejme, že jej napomohli západné tajné služby, pričom ukrajinské tajné služby s ňou majú priame prepojenie,“ povedal Bortnikov.

Zároveň zopakoval tvrdenie Kremľa, že teroristi sa pokúsili utiecť cez ukrajinské hranice, čo Kyjev označuje za absurdné. „Prezradím vám malé tajomstvo: na druhej strane ich mali vítať ako hrdinov,“ povedal Bortnikov. Dodal, že Rusko síce vie, kto útok zorganizoval, zatiaľ však nezistilo, kto ho nariadil.

Slová šéfa FSB podporil aj tajomník ruskej Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev, podľa ktorého za atak na predmestí Moskvy nesie zodpovednosť Ukrajina. Na otázku, či za útokom v koncertno-zábavnom centre Crocus City Hall pri Moskve, pri ktorom zahynulo najmenej 139 ľudí, stojí Kyjev alebo odnož Islamského štátu, Patrušev odpovedal: „Samozrejme, Ukrajina.“

K útoku v Crocus City Hall sa prihlásila džihádistická sieť Islamský štát. Západné tajné služby a bezpečnostní experti to považujú za dôveryhodné a predpokladajú, že za útokom stojí odnož Islamského štátu – Chorásán.

Moskovský súd v prípade už obvinil tadžických občanov – Dalerdžona Mirzojeva, Saidakramiho Račabalizodu, Muchammadsobira Faizova a Šamsidina Fariduniho. Hrozí im doživotné väzenie.