Úvod Z DOMOVA Šéf Klubu 500 Soták: Načo sedel premiér v Bruseli? Aby prišiel a...

Šéf Klubu 500 Soták: Načo sedel premiér v Bruseli? Aby prišiel a vykladal nám ko…..y?

Vladimír Soták. (Foto: archív)

Veľké slovenské firmy združené v Klube 500 apelovali na premiéra Igora Matoviča, aby neblokoval návrh na zvýšenie príspevkov na udržanie pracovných miest. Najostrejšími vyjadreniami sa prezentoval predseda klubu Vladimír Soták, ktorý upozornil, že firmy sú na kolenách a hrozí masové prepúšťanie.

Soták upozornil na to, že od apríla tohto roka sa na Slovensku trápi priemysel, aj služby. „Nachádzame sa v situácii, keď vláda, našťastie, prijala podmienky na podporu malých, stredných podnikateľov a veľkých firiem,“ povedal. Pomoc, ktorá bola nastavená, podľa neho pokrýva 10 až 30 percent osobných nákladov a firmy musia bojovať s udržaním zamestnanosti.

„Nemáme problém v komunikácii s ministrami, ale máme problém s predsedom vlády,“ zdôraznil. Predseda vlády Igor Matovič si totiž podľa Sotáka myslí, že on je ten, ktorý má právo rozhodnúť sa, či niečo „pustíme“ alebo nie.

„Máme vedomosť, že na rokovanie vlády bol opakovane predložený návrh na navýšenie podpory, ktorý bol však zo strany predsedu vlády zamietnutý,“ pokračoval Soták, ktorý vyzval vládu, aby prestala s debatou o „podružných“ témach a venovala sa prioritne riešeniu ekonomických dosahov krízy spôsobenej chorobou COVID-19. „Je potrebné si uvedomiť, že nik iný ako súkromný sektor nenapĺňa a do budúcnosti nenaplní štátny rozpočet,“ dodal.

Soták následne pri novinárskych otázkach pritvrdil a uviedol, že senzáciechtivým médiám by asi najviac vyhovovalo, keby mohli o hromadných prepúšťaniach informovať pravidelne. „Ako máme, vám novinárom, povedať, že keď má fabrika o 50 percent nižšie tržby, že ‘zareve’? Je to otázkou času, ale ľahnete… Záleží to od toho, či máte rezervy alebo nie.“

„Keby sme už lapali smrteľný dych, tak zavoláme ministra Hegera a premiéra Matoviča a mu povieme, prosím vás, zoberte kamery a poďte si nás nafotiť ako tu dochneme, pretože ste nám k tomu pomohli. Ale choďte to povedať aj tritisíc ľuďom na Horehronie…“

Na otázku, kedy by vláda mala konečne navýšiť pomoc, Soták už stratil nervy a odpovedal: „Nič, nikdy, nech to zrušia. Nech si zožerú tie peniaze. Keď nechápu na čo to je. Načo sem príde podpredseda komisie, na čo sedel predseda vlády v Bruseli a počúval tam štyri dni, že to sú peniaze na naštartovanie európskej ekonomiky. Na kieho Boha tam sedel? Aby prišiel a vykladal nám ko…..y?“

Sotákove slová vyvolali aj reakcie medzi politikmi. „Poradím arogantnému smeráckemu smradovi Sotákovi, ktorý pokútne získal Železiarne Podbrezová, aby neprepúšťal ľudí zo svojej fabriky, ale zbavil sa zbytočností typu firemné limuzíny, jachty, vily, chaty, apartmány, golfové areály a iné ko…..y. Používam slovník ktorý odznel v jeho prejave na TK,“ napísal Pročko v statuse na sociálnej sieti.

Iný názor má opozičný nezaradený poslanec Tomáš Taraba. „Majiteľ Železniarni Podbrezová mal tlačovú konferenciu o katastrofálnom stave vo fabrikách zamestnávajúcich 60 000 ľudí a novinárom položil otázku, ako dlho podľa nich vydržia fabriky, ktorým vinou koronakrízy tržby  padli na 50 percent,” uviedol poslanec vo svojom príspevku.

„Pomoc od vlády nikde a namiesto toho sme včera oslavovali, že Igor Matovič priniesol na Slovensko najväčší balík zadlženia sa v povojnovej histórii. O tom aký je balík nevýhodný, najlepšie svedčí to, že premiér pri ospevovaní jeho prínosu doň nezarátal osem miliárd, ktoré musíme platiť na členskom v EÚ.

Ďalších päť miliárd na financovanie dlhu a asi štyri miliardy, ktoré si v podobe desaťpercentného poplatku zoberú všelijaké agentúry, ktoré píšu žiadosti žiadateľom o eurofondy, čo je častokrát legalizovaná korupcia,“ myslí si Taraba.

Odpoveď Vladimíra Sotáka na jednu z novinárskych otázok:

treba počuť!!!

PODNIKY KAPÚ V PRIAMOMO PRENOSE A MATOVIČOVÁ VLÁDA NEKONÁ!!!TREBA SI VYPOČUŤ!!!

Uverejnil používateľ Neverím falošným politikom Utorok 21. júla 2020