Úvod ZO ZAHRANIČIA Šéf NATO Stoltenberg: Lukašenko musí rešpektovať základné práva

Šéf NATO Stoltenberg: Lukašenko musí rešpektovať základné práva

Jens Stolteberg. (Foto: archív)

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg verejne vyzval bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby rešpektoval základné práva. Zároveň zopakoval, že jeho pokusy zneužiť Severoatlantickú alianciu ako zámienku pri potláčaní občianskych protestov sú neopodstatnené.

„Režim v Minsku musí preukázať úplné rešpektovanie základných práv vrátane slobody prejavu a práva pokojne sa zhromažďovať,“ povedal Stoltenberg, ktorý prišiel do Berlína na neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ.

„NATO nemá v tomto regióne vybudovanú nijakú armádu, takže každý pokus využiť to ako zámienku na zákrok proti pokojným demonštrantom je úplne neopodstatnený,“ zopakoval a dodal, že závisí od bieloruského národa, aby rozhodol o svojej budúcnosti.

Lukašenko počas návštevy tankového práporu a raketovej divízie v meste Hrodna ležiaceho na západe Bieloruska uviedol, že krajine hrozí nebezpečenstvo zo strany Poľska a Severoatlantickej aliancie a upozornil na sústreďovanie vojsk NATO pri bieloruských hraniciach.