Úvod ZO ZAHRANIČIA Stoltenberg: Západ Ukrajine poskytne viac ťažkých zbraní. Rusko: Britské tanky prinesú viac...

Stoltenberg: Západ Ukrajine poskytne viac ťažkých zbraní. Rusko: Britské tanky prinesú viac obetí

Britský tank Challenger 2. (Foto: archív)

Ukrajina môže od Západu čoskoro čakať viac dodávok ťažkých zbraní. V rozhovore pre nemecké médiá to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „Nedávne prísľuby súvisiace s ťažkým vojenským vybavením pre Ukrajinu sú dôležité… a očakávam, že ich v budúcnosti bude viac,“ povedal Stoltenberg pre nemecký denník Handelsblatt daily.

Šéf Severoatlantickej aliancie sa takto vyjadril pred budúcotýždňovým stretnutím Ukrajinskej obrannej kontaktnej skupiny, ktorá na leteckej základni Ramstein v Nemecku koordinuje dodávky zbraní pre Ukrajinu. „Sme v rozhodujúcej fáze vojny. Je preto dôležité, aby sme Ukrajine poskytli zbrane, ktoré potrebuje, aby zvíťazila,“ povedal Stoltenberg.

Kyjev už dlho žiada Západ o ťažké zbrane ako napríklad tanky. No mnohé západné krajiny sa zdráhajú takéto zbrane Ukrajine poskytnúť, pretože sa obávajú zatiahnutia do vojny alebo provokovania Ruska.

Začiatkom januára už mnohé západné krajiny ako Francúzsko, Nemecko alebo Spojené štáty prisľúbili, že Ukrajine dodajú obrnené vozidlá. No na spojencov narastá tlak, aby zašli ešte ďalej a Ukrajine poskytli aj bojové tanky. Britský premiér Rishi Sunak prisľúbil, že Británia Ukrajine pošle 14 tankov Challenger 2.

Sunakov prísľub vyvolal okamžitú reakciu Ruska, ktoré varovalo, že toto konflikt iba zosilní. „Dodanie tankov do oblasti konfliktu bude mať ďaleko k skončeniu vojny a bude slúžiť iba na zosilnenie bojových operácií, čo prinesie ďalšie obete, vrátane obetí medzi civilnými obyvateľmi,“ uviedlo ruské veľvyslanectvo v Spojenom kráľovstve.

Sunak už telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Britský premiér povedal, že jeho sľub je signálom, že Británia má ambíciu zintenzívniť pomoc Ukrajine. Zelenskyj sa na sociálnej sieti poďakoval Spojenému kráľovstvu za rozhodnutia, “ktoré Ukrajinu nielenže  posilnia na bojisku, ale vyšlú aj správy signál ostatným partnerom“.