Úvod ZO ZAHRANIČIA Šéf NATO: Ukrajinu čakajú náročné mesiace, Rusko netreba podceňovať

Šéf NATO: Ukrajinu čakajú náročné mesiace, Rusko netreba podceňovať

Jens Stoltenberg. (Foto: archív)

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg uviedol, že Ukrajina má pred sebou náročné mesiace. Vojenské schopnosti Ruska podľa neho netreba podceňovať. „Nadchádzajúce mesiace budú náročné. Putinovým cieľom je nechať Ukrajinu túto zimu chladnú a temnú.

Nemali by sme urobiť chybu a podceňovať Rusko,“ povedal Stoltenberg po stretnutí s holandským ministrom zahraničných vecí Wopkeom Hoekstrom a šéfkou rezortu obrany Kajsou Ollongrenovou. Dodal, že „Rusko preukázalo ochotu znášať značné straty“.

Stiahnutie ruskej armády z mesta Cherson na juhu Ukrajiny „ukázalo neuveriteľnú odvahu ukrajinských ozbrojených síl, ale aj pokračujúcu podporu NATO Ukrajine,“ uviedol šéf NATO. „Všetci po oslobodení Chersonu vidíme, že ukrajinská stratégia funguje. Dodala, že ak Rusko prestane, vojna skončí, no „ak prestane bojovať Ukrajina, skončí Ukrajina“.

Ukrajina dlhodobo čelí ruským útokom na energetickú infraštruktúru, ktoré spôsobili rozsiahle škody na elektrárňach a rozvodnej sieti. Podľa britského ministerstva obrany majú pokračujúce ataky negatívne dôsledky na vzájomne prepojené systémy zásobovania vodou a vykurovania.