Úvod ZO ZAHRANIČIA Šéf NATO: Západné krajiny musia byť opatrné a nevybudovať si novú závislosť...

Šéf NATO: Západné krajiny musia byť opatrné a nevybudovať si novú závislosť od Číny

Reprodukcia: archív

Západné krajiny musia byť opatrné a nevybudovať si novú závislosť od Číny v období, keď sa snažia odstrihnúť od dodávok ruských energií v súvislosti s vojenský konfliktom na Ukrajine.

Varoval pred tým generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „Pozorujeme rastúce úsilie Číny kontrolovať našu kritickú infraštruktúru, dodávateľské siete a kľúčové priemyselné odvetvia,“ vyhlásil.

„Vzácne čínske nerasty sú prítomné všade – v našich telefónoch, autách a v našom vojenskom vybavení… Nesmieme autoritatívnym režimom poskytnúť nijakú šancu na to, aby využili našu zraniteľnosť a oslabili nás,“ pokračoval Stoltenberg.

Členské krajiny NATO v júni vo svojej novej strategickej koncepcii opísali Čínu ako výzvu pre „záujmy, bezpečnosť a hodnoty“ aliancie. Čína je v koncepcii opísaná ako ekonomická a vojenská veľmoc, ktorej stratégia, úmysly a budovanie armády “nie sú priezračné“.

V najnovšom dokumente NATO je pozorovateľná zmena paradigmy. V predchádzajúcej stratégii z roku 2010 totiž nebol Peking ani len spomenutý. Čína bola vtedy na Západe vnímaná ako neškodný obchodný partner a výrobca.