Úvod Politika Šéf SNS Andrej Danko: Strategické podniky treba chrániť ústavným zákonom

Šéf SNS Andrej Danko: Strategické podniky treba chrániť ústavným zákonom

Foto: Michaela Kolimárová

Welcome to our online store, where you will find so many surprises. Providing you with the best sheinbags and the best customer service has always been our goal.

Strategické slovenské spoločnosti ako Slovenské elektrárne (SE) by mali byť chránené ústavným zákonom pred rozpínavosťou finančných skupín.

„Každá slovenská vláda sa musí snažiť mať pod kontrolou strategické spoločnosti, v tom spočíva sila štátu,“ myslí si predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko. Vyzval predsedu vlády SR Roberta Fica, aby sa osobne váhou svojho vplyvu zaangažoval do kúpy 66 percent akcií SE.

„Môžem verejne vyhlásiť, že som kategoricky proti akejkoľvek účasti súkromného sektora dvoch štyridsaťročných chlapcov (J&T – pozn. TASR) v strategickej spoločnosti. Nie som proti majetkovej účasti silného investora, ktorý má skúsenosti v energetike,“ podčiarkol. Spoločnosti, ktoré podľa neho dnes z energetiky odchádzajú, neboli neznáme „bezaktívové spoločnosti“, nevznikli zo dňa na deň.

„Nechcem urážať spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ale myslím si, že nemajú také skúsenosti, personálne a riadiace, ani štrukturálne, aby mohli zodpovedať za 5 miliónov ľudí na území Slovenska v energetike.

Nemôžu riadiť aj plynárenstvo, aj energetiku, aj distribúciu, aj výrobu energií, pretože sú tu aj iné spoločnosti, ktoré potrebujú ochranu. Bude totiž dochádzať k zvýhodňovaniu ich spoločností na trhu. Pokiaľ niekto ovládne výrobu energie, distribúciu a ešte ovládol plynárenský segment, tak vzniká monopol, ktorý je nebezpečný pre samotný štát, ale aj pre tohto investora,“ zdôraznil Danko.

Štát by sa podľa Danka nemal nečinne pozerať na to, aby akýkoľvek subjekt, teda ani EPH, vstupoval do Slovenských elektrární. „Máme totiž informácie, že cena akcií SE, za ktorú ich EPH kupuje od spoločnosti Enel, je nehorázna.

Z medializovaných aj privátnych informácií vyplýva, že cena akcií je nadhodnotená, aby sa tým dosiahlo, že spoločnosť EPH vstúpi do Slovenských elektrární za každú cenu. Z toho pramení aj moja obava, že raz si tento akcionár v podobe zisku bude veľmi rýchlo chcieť vybrať peniaze, aby mohol splatiť svoje úvery,“ dodal predseda SNS.

Video z tlačovej konferencie Andreja Danka:

danko_video

6 komentárov

  1. Som za. Ale SNS uz predsa kedysi vo vlade bola. Tak preco to nepresadila vtedy? Teraz uz je asi neskoro plakat nad rozliatym mliekom a este navyse, ked je pred volbami vyznieva to neuprimne…

  2. SNS???? kým sa na SR nezačnúzatvárať aj politici, Slovensko je v ohrození. SNS je jedna zo strán, ktorá najviac tento štát rozkrádala. Je zarážajúce, že normálny človek v stúpy do takejto strany a ešte aj verejne vystupuje….

  3. SNS???? kým sa na SR nezačnúzatvárať aj politici, Slovensko je v ohrození. SNS je jedna zo strán, ktorá najviac tento štát rozkrádala. Je zarážajúce, že normálny človek v stúpy do takejto strany a ešte aj verejne vystupuje….

Comments are closed.