Úvod Spoločnosť Šéf spravodajstva: Hanzelová škodí RTVS šírením lží

Šéf spravodajstva: Hanzelová škodí RTVS šírením lží

Zuzana Kovačič-Hanzelová. (Foto: archív)

Redaktorka televízneho spravodajstva RTVS Zuzana Kovačič-Hanzelová na sociálnej sieti reagovala na fakt, že vedenie verejnoprávnej inštitúcie skončilo spoluprácu s niektorými redaktormi, ktorí nedávno podpísali vedeniu adresovaný otvorený list. V statuse napísala, že v RTVS sa deje “tvrdá normalizácia” a tiež uviedla, že vedenie spravodajstva sa “snaží pretláčať hlúposti do vysielania”.

Spomenula aj konkrétny príklad, keď šéfredaktor spravodajstva navrhoval, aby vraj vysielali podľa nej nezmyselné neoverené konšpirácie. “Presadzoval do vysielania, že sýrskym deťom mali dávať šumivé tablety, aby nafingovali na záberoch penu z úst a vyzeralo to ako chemický útok.” Hanzelová ilustrovala situáciu vo verejnoprávnom médiu aj vetou, ktorá sa týka jej vzťahu s nadriadenou: “Môj prvý kontakt s mojou šéfkou bol, že mi napísala mail, že sa hanbí za moju prácu, a že verejnoprávnosť nie je bezbrehé insitné umenie”.

Na Hanzelovej slová reagoval riaditeľ Sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Vahram Chuguryan. “Každý jeden zamestnanec, ktorému záleží na značke RTVS a kvalitnej novinárčine, bude mať vždy a za každých okolností podporu celého vedenia. V RTVS sa pracuje úplne slobodne a bude sa aj naďalej. Akurát bez zoznamov, kádrovania, nálepkovania a hlavne nestranne a objektívne, ako nám ukladá štatút, ďalšie predpisy a najmä poctivá žurnalistická prax,” napísal na sociálnej sieti.

Ako ďalej pokračoval, redaktorka Zuzana Hanzelová však s podporou niekoľkých kolegov opätovne spustila špinavú kampaň a RTVS je v niektorých médiách očierňovaná. “Nebudem tu reagovať na všetky lži a scestné prirovnávanie nepredĺženia zmlúv štyrom ľuďom k spoločenskej tragédii, ktorá postihla tento národ.

Stačí si naštudovať, o čom bola normalizácia a urobiť si názor. Nechcem hovoriť ani o tom, či je správne, keď si redaktor myslí, že druhý názor nie je v spravodajstve potrebný, lebo on pravdu predsa pozná. Alebo že niekto vypisuje zoznamy žiaducich a nežiaducich respondentov ako za hlbokého socializmu,” píše Chuguryan.

V statuse však dodáva, že na jeden moment predsa len musí reagovať. “Jednak ma o to žiadajú mnohí kolegovia, priatelia a jednak veľmi dobre ilustruje, o čo niektorým redaktorom okolo jedinej osoby ide. To, že každé slovo vyslovené na internej porade sa vynáša von, sme si už žiaľ zvykli, ale s tým, že sa to úmyselne prekrúca a škodí menu RTVS, na to si zvyknúť neviem. A nechcem.

Riaditeľ Sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Vahram Chuguryan. (Foto: archív)

Na zahraničiarskej porade sme sa okrem iného rozprávali aj o Sýrii. Opýtal som sa, či nám prišli do výmennej siete zábery, kde niektoré sýrske detí pred kamerou hovoria o tom, že im niekto dal cukríky a povedal, že ich budú pred novinármi sprchovať. Odpoveď zahraničiara bola, že neprišli. Téma cukríkov bola uzavretá a išli sme ďalej.“

Chuguryan doplnil, že sa opätovne stretol so všetkými kolegami, ktorí boli na uvedenej porade. Podľa neho všetci unisono potvrdili, že každé slovo, ktoré Zuzana Hanzelová verejnosti tlmočila, je hrubá lož. Ide pritom o ľudí podpísaných pod prvým listom proti vedeniu RTVS, takže podozrievať ich z drukovania vedeniu podľa riaditeľa spravodajstva nikto nebude. Konanie Hanzelovej hodnotí ako vedomé šírenie lží s cieľom poškodiť značke RTVS.

Verejnosť totiž o pravdivých faktoch netuší a pravidelne dostáva skreslené, prekrútené, či klamlivé informácie o dianí v RTVS. O čo ide? O politiku, o zvezenie sa na vlne spoločenskej nespokojnosti, o budovanie si vlastného imidžu? Môže ísť o všetko možné, len určite nie hodnotový spor o čestnú a kvalitnú novinárčinu.

Je však dôležité, že Zuzana Hanzelová, ktorá takto pravidelne burcuje verejnosť a manipuluje s kolegami, sa sama poistila proti prípadnej výpovedi založením vlastných odborov. Pritom v RTVS už pôsobí šesť veľkých odborových organizácií. Žeby tušila, že to, čo robí nie je v poriadku?” položil si v závere statusu rečnícku otázku Vahram Chuguryan.