Úvod ZO ZAHRANIČIA Šéf ukrajinskej diplomacie zaútočil na Zemana za slová, že USA vyhrocujú konflikt...

Šéf ukrajinskej diplomacie zaútočil na Zemana za slová, že USA vyhrocujú konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou

Miloš Zeman. (Foto: archív)

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba zaútočil na českého prezidenta Miloša Zemana za jeho výroky týkajúce sa situácie na Ukrajine. Podľa Kulebu boli Zemanove slová ďalším pokusom o poškodenie ukrajinsko-českých vzťahov, ktorý „sa opäť skončí neúspechom“.

Kuleba svojím vyhlásením na sociálnej sieti reagoval na obsah rozhovoru, ktorý český prezident poskytol televízii CNN Prima News a v ktorom okrem iného vyhlásil, že by nepodporil vyslanie českých vojakov k východnej hranici NATO. Uviedol, že podobné zámery považuje za „rinčanie zbraňami“.

Zeman tiež poznamenal, že americké vyjadrenia o chystanej agresii Ruskej federácie proti Ukrajine len prispievajú k vyhrocovaniu konfliktu. Pripomenul, že pred viac ako týždňom zaznelo vyhlásenie najvyššieho vedenia USA, že k invázii môže prísť v najbližších dňoch, pričom sa nič nestalo.

Český prezident je podľa vlastných slov presvedčený, že súčasné vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sú z oboch strán len „vojnou slov“ a vyjadril želanie, aby to tak zostalo. Poznamenal, že „keď si porovnáte zisk a stratu, tak pretože Rusi nie sú neinteligentní, vyjde im, že by na tom prerobili, dokonca výrazne prerobili“.

Ak by nejaký konflikt nastal, sústredil by sa podľa prezidenta ČR „na otázku dvoch separatistických oblastí“ – Doneckej a Luhanskej ležiacich na východe Ukrajiny.  Minister Kuleba v reakcii na Zemanove slová tiež uviedol, že sa teší na návštevu českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského.

Podľa šéfa ukrajinskej diplomacie totiž Lipavský zastupuje zodpovednú vládu, ktorá chápe, aké nebezpečenstvo pre Českú republiku a Európu ako celok by predstavovala ruská agresia proti Ukrajine“.