Úvod Z DOMOVA Šéf Zahraničného výboru NR SR: V Česku sa k moci dostal pravicový...

Šéf Zahraničného výboru NR SR: V Česku sa k moci dostal pravicový zlepenec

Foto: archív

V Česku sa dostal k moci zlepenec pravicových strán. Počiatočnú eufóriu po voľbách môže vystriedať rýchle sklamanie, podobne ako na Slovensku. V reakcii na výsledky českých parlamentných volieb to na sociálnej sieti napísal predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Marián Kéry.

Kéry je na pochybách, ako „nesúrodá koalícia“ prevedie Česko ťažkými časmi. Zlepence strán, ako tvrdí, väčšinou nezvyknú dlho vydržať. „A vôbec, ani to, že je niekto profesor, z neho nerobí vopred úspešného premiéra a politika,“ podotkol.

Mimoparlamentná strana Hlas-SD zablahoželala víťazovi volieb, ktorý podľa nej vzišiel zo slobodných demokratických volieb. „Mrzí nás osud českej sociálnej demokracie, ktorá nezískala dostatočný počet hlasov na vstup do parlamentu, čo z hľadiska rozloženia síl znamená, že sociálno-demokratické hodnoty nemá kto presadzovať v českom parlamente,“ skonštatovala strana.

Predseda mimoparlamentného KDH Milan Majerský zagratuloval ich českým partnerom – kresťanským demokratom, ktorí sa v českých parlamentných voľbách stali súčasťou víťazného bloku. „Úprimne sa teším, že zvíťazila nádej na pozitívnu zmenu.

Aj pre Slovensko z toho plynie silné povzbudenie, že politika nenávisti, napätia a populizmu nemôže prekričať poctivosť, slušnosť a odbornosť,“ vyhlásil. Verí, že s Čechmi sa bude dobre spolupracovať v rámci tém, ktoré obe krajiny jasne spájajú.

Víťazom českých parlamentných volieb sa stala koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) so ziskom 27,79 percenta hlasov, získala 71 mandátov. Ako druhá skončila strana ANO premiéra Andreja Babiša, ktorá získala 27,12 percenta hlasov (72 mandátov).

Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia so ziskom 15,62 percenta hlasov (37 mandátov) a štvrtá strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá získala 9,56 percenta hlasov (20 mandátov). Volebná účasť dosiahla 65,43 percenta.