Úvod Ekonomika Šefčovič oslavuje americký terminál na LNG plyn ako výhru pre Európu

Šefčovič oslavuje americký terminál na LNG plyn ako výhru pre Európu

Maroš Šefčovič. (Foto: archív)

Nedávny kandidát na prezidenta SR a podpredseda Európskej komisie pre energetiku Maroš Šefčovič na sociálnej sieti informoval, že spoločne s americkým prezidentom Donaldom Trumpom sa zúčastnia oficiálnej časti otvorenia terminálu na skvapalnený plyn, prostredníctvom ktorého chcú Spojené štáty predávať túto suroviny najmä do Európy, pričom tvrdia, že ide o prínos pre EÚ.

“Dobrú noc z Washingtonu, odkiaľ sa s prezidentom Donladom Trumpom na palube Air Force One presunieme do mesta Hackberry v americkom štáte Louisiana. Nachádza sa tam terminál na vývoz skvapalneného plynu (LNG) do Európy, ktorý má prispieť k vyššej energetickej bezpečnosti EÚ,” nadšene oznámil na sociálnej sieti Šefčovič.

Dodal, že si živo pamätá, ako sme aj na Slovensku počas energetickej krízy v roku 2009 museli prijať “ťažké rozhodnutia,” či plyn pôjde domácnostiam, nemocniciam alebo priemyslu. “Aj preto je energetická bezpečnosť medzi prioritami Energetickej únie, čo v praxi znamená, že každý členský štát musí mať prístup aspoň k trom rôznym zdrojom plynu. Bez skvapalneného plynu to nejde.”

Maroš Šefčovič okrem toho z USA vyhlásil, že “EÚ a Spojené štáty tvoria ideálny tandem, ideálnu dvojičku”. Európa podľa neho potrebuje viacero dodávateľov plynu, ktorí si budú navzájom konkurovať a ponúkať nám lepšie ceny. “Spojené štáty sú zasa najväčší svetový producent plynu. Naša spolupráca má teda strategický význam,” tvrdí Šefčovič.

Peter Staněk: USA chcú odstaviť EÚ od ruského plynu (2014)