Úvod Politika Šefčoviča teší podpora premiérov V4 jeho kandidatúry na posty v EÚ, Babiš...

Šefčoviča teší podpora premiérov V4 jeho kandidatúry na posty v EÚ, Babiš o nej nevie

Doterajší podpredseda EK Maroš Šefčovič. (Foto: archív)

Súčasného podpredsedu Európskej komisie (EK) pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča podľa vlastných slov veľmi teší podpora zo strany premiérov Vyšehradskej štvorky (V4), s ktorými možnosť jeho kandidatúry na jednu z vrcholných pozícii v rámci Európskej únie mal prediskutovať slovenský premiér Peter Pellegrini. Šefčovič  sa tak vyjadril v reakcii na informácie, podľa ktorých sa spomína ako kandidát V4 na post predsedu EK.

„Medzi tie top pozície samozrejme patrí predseda Európskej rady, predseda komisie, vysoký predstaviteľ pre zahraničnú politiku… a niektorí premiéri v tom balíku vidia aj prezidenta Európskej centrálnej banky. Niektorí do toho zahŕňajú aj šéfa Euroskupiny, šéfa eurozóny,“ priblížil Šefčovič, ktorý podľa vlastných slov taktiež absolvoval rozhovory s lídrami V4.

Dodal, že už len samotný fakt, že ho V4 navrhla, aby bol posudzovaný na jednu z týchto pozícií, je pre neho veľkou cťou. „Uvidíme, ako sa táto diskusia začne, a ktorá z tých pozícií bude nakoniec reálna,“ zhrnul. Vyzdvihol tiež, že každý z premiérov V4 reprezentuje inú frakciu, ktorá bude v Európskom parlamente a jeho podpora je tak zaujímavá práve aj pre túto skutočnosť.

Šefčovič si váži, že premiéri V4 oceňujú jeho osobnú skúsenosť, skutočnosť, že pracoval v rôznych portfóliách, a že „nezabudol na stredoeurópsky a vyšehradský región“, ako aj fakt, že si zo svojich postov mohol vybudovať osobné vzťahy s väčšinou šéfov štátov a vlád.

Český premiér Andrej Babiš dementoval informácie o tom, že by V4 navrhovala Maroša Šefčoviča na šéfa Európskej komisie. „Odzneli rôzne mená, ale nijaký takýto návrh neexistuje, takže je to nejaká špekulácia. Skrátka to tak nie je,“ vyjadril sa český premiér. Zároveň dodal, že z jeho pohľadu je potrebné, aby prišlo k zásadnej zmene fungovania európskych inštitúcií, teda aby Európska rada uplatňovala oveľa väčší vplyv na Európsku komisiu ako doposiaľ.

Český premiér Andrej Babiš. (Foto: archív)