Úvod ZO ZAHRANIČIA Severná Kórea nemá záujem pokračovať v rokovaniach s USA

Severná Kórea nemá záujem pokračovať v rokovaniach s USA

Foto: archív

Severná Kórea nechce pokračovať v rokovaniach so Spojenými štátmi o svojom jadrovom programe. Odloženie spoločného vojenského cvičenia Južnej Kórey a Spojených štátov, ktoré bolo naplánované na november tohto roku, podľa Severnej Kórey nie je dôvodom na obnovenie rokovaní o severokórejskom jadrovom programe.

„Žiadame, aby Spojené štáty vojenské manévre zastavili úplne,“ povedal Kim Jong-čchol, ktorý bol hlavným vyjednávačom Severnej Kórey a náprotivkom amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, odkedy Pchjongjang vlani vstúpil do rokovaní o jadrovom programe so Spojenými štátmi.

Kim Jong-čchol Washington obvinil z „nevraživej politiky“. Vyhlásil, že nové rozhovory o jadrovom programe sa môžu začať až vtedy, keď Spojené štáty skončia takýto druh politiky. Severná Kórea dlhodobo protestuje proti spoločným vojenským cvičeniam Južnej Kórey s jej strategickými partnermi, ktoré odsudzuje ako prípravy na inváziu na svoje územie.

Odklad spoločného vojenského cvičenia Spojených štátov a Južnej Kórey oznámil americký minister obrany Mark Esper, podľa ktorého ide o akt dobrej vôle voči Severnej Kórei. Rokovania o severokórejskom jadrovom programe sú v slepej uličke od februára.

Práve vtedy sa vo vietnamskom Hanoji stretli lídri Spojených štátov a Severnej Kórey – Donald Trump a Kim Čong-un. Ich samit sa skončil bez dosiahnutia očakávanej dohody, lebo Severná Kórea žiadala stiahnutie amerických sankcií výmenou za denuklearizáciu, čo Trump nebol ochotný spraviť.