Úvod ZO ZAHRANIČIA Severná Kórea otestovala hypersonickú kĺzavú raketu

Severná Kórea otestovala hypersonickú kĺzavú raketu

Severokórejský vodca Kim Čong-un. (Foto: archív)

Severná Kórea oznámila, že otestovala hypersonickú kĺzavú raketu. Raketa bola skúšobne odpálená v stredu a „presne zasiahla cieľ vzdialený 700 kilometrov“, uviedla Kórejská ústredná tlačová agentúra. Išlo už o druhý ohlásený severokórejský test hypersonickej kĺzavej rakety.

Juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády ešte skôr v stredu informovala, že Severná Kórea pravdepodobne odpálila do Japonského mora balistickú strelu. Podľa JCS bola strela vypálená z územia Severnej Kórey smerom na východ okolo 08.10 h miestneho času (o 00:10 h SEČ).

Japonský premiér Fumio Kišida takisto uviedol, že šlo o „možné odpálenie balistickej strely“. Vo svojom vyhlásení označil za „veľmi nešťastné, že Severná Kórea od minulého roka pokračuje v odpaľovaní rakiet.“

Pripomenula, že severokórejský vodca Kim Čong-un vo svojom novoročnom príhovore prekvapujúco nespomenul tradičných hlavných protivníkov svojej krajiny, teda USA a Južnú Kóreu, ani sa priamo nezaoberal zahraničnou politikou.

Povedal však, že z dôvodu „čoraz nestabilnejšej“ situácie vo vojenskej oblasti na Kórejskom polostrove a vo svete bude Pchjongjang pokračovať v „posilňovaní kapacít národnej obrany“. Severná Kórea uskutočnila svoj posledný raketový test v októbri 2021, keď odpálila z ponorky balistickú strelu SLBM (submarine-launched ballistic missile).