Úvod Politika Severná Kórea: USA by sa mali vzdať jadrových zbraní

Severná Kórea: USA by sa mali vzdať jadrových zbraní

Koláž: archív

Rokovania so Severnou Kóreou o denuklearizácii polostrova sa dostali do slepej uličky. Pchjongjang sa odmieta jednostranne vzdať svojich jadrových zbraní, kým Spojené štáty ako prvé neodstránia jadrovú hrozbu.

Vyhlásenie Pchjongjangu prichádza v čase rastúceho napätia medzi Kórejskou ľudovodemokratickou republikou a Spojenými štátmi. Washington totiž nedávno oznámil uvalenie sankcií na troch vysokopostavených severokórejských predstaviteľov.

Washington zdôrazňuje, že zachová sankcie proti Severnej Kórei, kým sa úplne a overiteľne nezbaví jadrových zbraní. Pchjongjang v jednom bode odsúdil požiadavky USA ako „gangsterské“ a trvá na stiahnutí medzinárodných sankcií.

Kim Čong-un sa stretol 5. júna v Singapure s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Výsledkom samitu bolo neurčité vyhlásenie, v ktorom sa obe strany zaviazali dosiahnuť úplnú denuklearizáciu Kórejského polostrova. Neuvádzalo sa však, kedy a ako to nastane.

Juhokórejské ministerstvo obrany v rovnakom čase oznámilo, že na budúci rok plánuje menšie spoločné cvičenie so Spojenými štátmi. Spojenci v tomto roku pozastavili niekoľko kombinovaných vojenských cvičení, keďže napätie na Kórejskom polostrove poľavilo. Severná Kórea každoročné cvičenia odsudzovala ako „skúšku na vojnu“.