Úvod Zaujímavé Sezóna vírusových ochorení je v plnom prúde

Sezóna vírusových ochorení je v plnom prúde

Foto: archív

Jesenné a zimné obdobie je charakterizované častým výskytom infekčných ochorení, z ktorých je najčastejšie vírusové ochorenie, ľudovo nazývané chrípka. Pre toto ochorenie je charakteristický rýchly nástup, z plného zdravia. Prebieha najčastejšie ako zápalové ochorenie horných ciest dýchacích. Typické sú vysoké teploty, kašeľ, bolesti svalov, môže sa vyskytnúť aj hnačka, prípadne zvracanie.

Prvé príznaky ochorenia sa prejavia spravidla 3 dni po nakazení. V prípade priaznivého priebehu ochorenie prejde do 5 – 7 dní. U starších ľudí, ako aj u ľudí s oslabeným organizmom často vznikajú komplikácie, z ktorých najčastejšia a často aj najnebezpečnejšia komplikácia je zápal pľúc. O rozšírenosti chrípky hovorí aj fakt, že ročne s chrípkou navštívi ambulancie lekára približne 200 000 ľudí.

Medzi respiračnými ochoreniami sa ešte stále objavuje aj COVID-19, aj keď v menšej miere ako v rokoch 2020 – 2022, keďže obyvateľstvo získalo celoplošným výskytom nového koronavítusu kolektívnu imunitu. Vplyv očkovania experimentálnymi vakcínami na covid je nejednozančný, pretože prax ukázala, že aj viackrát očkované osoby opätovne ochoreli.