Úvod Z DOMOVA SHO cez projekt Staráme sa už 11 rokov pomáha slovenským rodinám v...

SHO cez projekt Staráme sa už 11 rokov pomáha slovenským rodinám v núdzi

Splnomocnenec projektu SHO Staráme sa Pavol Poprocký. (Foto: archív)

Súčasťou činnosti Slovenského hnutia obrody (SHO) už pred jeho transformáciou z občianskeho združenia na politický subjekt bol a naďalej je sociálny projekt Staráme sa. Vznikol v roku 2011.

“Vznikol z dvoch dôvodov: prvým bola snaha prestať iba hovoriť o problémoch v slovenskej spoločnosti a začať reálne meniť veci okolo seba, a druhým túžba aplikovať heslo našich predkov „Slováci Slovákom“ v praxi. 

Vzájomne si pomáhať nie je nijaká hanba. Pomáhame ľuďom, ktorí sa dostali do zlej sociálnej situácie nepriazňou osudu, či v dôsledku asociálnej politiky predstaviteľov štátu,” povedal pre portál napalete.sk splnomocnenec SHO pre projekt Staráme sa Pavol Poprocký.

Pomoc vybraným slovenským rodinám v núdzi v rámci projektu sa podľa Poprockého deje v pravidelných intervaloch tak, aby bola pomoc čo najadresnejšia a najefektívnejšia. “Pravdaže, všetko je rámcované objemnosťou a intenzitou pomoci zo strany podporovateľov nášho sociálneho projektu,” poznamenal.

Ako dodal, zväčša podávajú pomocnú ruku v podobe zásob potravín a drogérie, ale súčasťou pomoci je aj zabezpečenie oblečenia a hračiek. “Cez naše výzvy, ktoré v projekte Staráme sa vyhlasujeme, sa dokážeme spojiť s dobrými ľuďmi a zabezpečiť deťom školské pomôcky, knihy alebo balíčky pri príležitosti Medzinárodného dňa detí a organizujeme pre ne akcie aj pri príležitosti sviatku Svätého Mikuláša. 

A keďže sa snažíme, aby projekt nebol iba o materiálnej pomoci, tak najmä v stabilnom a teplom počasí sa v rámci našich možností snažíme pripraviť pre rodiny rôzne voľnočasové aktivity. 

Foto: SHO

Ako príklad uvediem opekačky, návštevy hradov a zámkov, kúpaliska, či rôznych regionálnych atrakcií. Ak to počasie alebo finančné možnosti nedovoľujú, náš čas venujeme rodinám a predovšetkým deťom z nich aj pri viacerých aktivitách.

Ide o spoločné čítanie, hranie sa, kreslenie si či dokonca pečenie a varenie alebo dokonca aj ekoakcie, počas ktorých sa snažíme u detí vzbudiť záujem o životné prostredie a jeho ochranu. 

Osobitne potrebná pomoc, ktorá sa nám podarila na jeseň a začiatkom zimy 2021, bola pomoc palivovým drevom – pomohli sme osamelej matke so štvorročnou dcérou, ktorým hrozilo, že chladné dni a noci budú musieť prežiť v zime a mraze. 

Podarilo sa nám osloviť niekoľkých ľudí, čo v dvoch fázach pre ne zabezpečili neuveriteľných 20 kubických metrov dreva. Tie sme následne s kolegami popílili a poukladali. 

Bolo obrovským zadosťučinením vidieť matku, plačúcu od dojatia, že zimu prežijú dôstojne ako ľudia a nezmrznú vo vlastnom domčeku,” priblížil splnomocnenec činnosť SHO v rámci projektu. 

Objasnil tiež, na základe čoho vyberajú rodiny, ktorým poskytujú pomoc: “Rodiny sa k nám dostanú cez dotazníkový filter a na základe vážnosti situácie, v ktorej sa nachádzajú. Všetko ostatné je vecou vzájomnej dôvery. Neexistujú preto presne stanovené kritériá, ktorej rodine pomôcť a ktorej nie”. 

Foto: SHO

Momentálne pomáhajú takmer dvadsiatke rodín v núdzi, v ktorých vyrastá skoro šesťdesiat detí. Na otázku, či sa pomoc týka aj vojnových utečencov z Ukrajiny, Poprocký odpovedal negatívne.

“Nie, utekajúcim Ukrajincom nepomáhame a v najbližšom čase to ani neplánujeme. Hoci s nimi úprimne súcitíme, myslíme si, že sa im dostáva dostatok pomoci, čo aj sami potvrdzujú. 

Pravdaže, ak budeme v budúcnosti môcť a vlna proukrajinskej solidarity na Slovensku poľaví, radi pomôžeme. Momentálne sú však na programe dňa slovenské rodiny v núdzi,” uviedol. 

Poprocký načrtol aj plánovanú budúcnosť projektu Staráme sa. “Je to vlak riadenej pomoci a nič nenechávame na ‘voľnobeh’. A keďže sa snažíme byť čo najviac otvorení a transparentní, pred veľkonočným obdobím sme pre rodiny zabezpečili nákupy na sviatky.

Neskôr si pri príležitosti MDD spomenieme na deti nákupom školských pomôcok či voľnočasovými aktivitami. Všetko bude včas zverejnené na našom webe www.sho.sk v sekcii Činnosť. 

Tam sa o chystaných výzvach a aj o tom, ako priložiť ruku k dielu a pomôcť slovenským rodinám v núdzi, dozvie každý, kto bude mať záujem. Vopred ďakujeme každému, kto akokoľvek cez náš sociálny projekt pomôže. Tie rodiny to naozaj veľmi potrebujú,” konštatoval Poprocký.   

Fotomontáž: SHO