Občianske združenie Slovenské hnutie obrody (SHO) z Nitry sa po dvanástich rokoch existencie rozhodlo pretransformovať sa na politický subjekt. V súčasnosti jeho členovia zbierajú v rôznych častiach Slovenska podpisy občanov, ktoré sú zákonnou podmienkou na registráciu SHO ako politického hnutia.

Svoje pôsobenie už dávno rozšírilo za hranice Nitry a Nitrianskeho kraja doslova na celé Slovensko. Nejde len o organizovanie pronárodne zameraných akcií – kultúrnych, historických či protestných podujatí, ktorých spoločným menovateľom je ochrana slovenských národných záujmov.

Sedemnásť rodín so 43 deťmi
Hnutie, ktoré sa bude v najbližších parlamentných voľbách uchádzať o hlasy občanov, sa prezentuje aj aktivitami, ktoré sú väčšine slovenských politických strán cudzie. Veď ktorá z nich sa môže pochváliť, že priamo a najmä dlhodobo pomáha sociálne slabším slovenským rodinám, hoci práve tzv. štandardné strany majú dostatok prostriedkov zo štátneho rozpočtu, aby tak robili v oveľa väčšej miere, ako si to môže dovoliť zo svojho neporovnateľne menšieho rozpočtu SHO?

PROJEKT STARÁME SA JE JEDNOu Z NOSNÝCH AKTIVÍT SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY.

Jeho história sa začala písať v januári 2011, keď sa členovia hnutia rozhodli systematicky pomáhať sociálne slabším slovenským rodinám. Členovia SHO si uvedomili ťaživé životné situácie v nejednej rodine, vyplývajúce z ich zhoršujúceho sa sociálneho a ekonomického postavenia.

“Obroda národa i spoločnosti musí začať od nás samých. Dobrým a zodpovedným Slovákom nie je človek vyhovárajúci sa na nedostatok možností, ale ten, kto pomáha druhým. Ten, kto je svojím správaním príkladom pre ostatných,” píše sa na webovej stránke Slovenského hnutia obrody v súvislosti s projektom Staráme sa. (Foto: archív)
“Obroda národa i spoločnosti musí začať od nás samých. Dobrým a zodpovedným Slovákom nie je človek vyhovárajúci sa na nedostatok možností, ale ten, kto pomáha druhým. Ten, kto je svojím správaním príkladom pre ostatných,” píše sa na webovej stránke Slovenského hnutia obrody v súvislosti s projektom Staráme sa. (Foto: archív)

„Prvé rodiny do projektu sme získali aj vďaka odporúčaniam príslušných úradov v pôsobnosti samosprávy a štátnej správy. Do nezávideniahodnej situácie sa nedostali vlastnou vinou a prejavovali záujem pracovať a žiť plnohodnotný život,“ povedal nám predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec. „Keďže takýchto rodín bolo a stále je na Slovensku veľa, nebol z nich problém vybrať, ktoré sme následne navštívili a dohodli sa na spolupráci,“ dodal.

Odvtedy podľa jeho slov neubehol jediný mesiac, že by rodinám nepomohli. Cieľom SHO bolo s pomocou jeho aktivistov, dobrovoľníkov, firiem, organizácií i bežných ľudí rozšíriť projekt do viacerých kútov Slovenska a vytvoriť postupne celonárodný projekt. Po siedmich rokoch konštatujú, že vytýčený cieľ sa darí úspešne napĺňať.

V súčasnosti pomáhajú v okresoch a mestách Nitra, Vráble, Lučenec, Stropkov, Trnava, Piešťany, Košice, Svidník, Bratislava a Nové Mesto nad Váhom. Pomoc poskytujú 17 rodinám so 43 deťmi.

„Osobitne sme hrdí na to, že to všetko sme dokázali bez eurofondov, bez akejkoľvek štátnej podpory. Náš projekt je financovaný vďaka dobrovoľným pravidelným alebo jednorazovým príspevkom jednotlivcov, firiem a aj prostredníctvom dvoch percent z dane,“ zdôrazňuje Švec.

Foto: archív
Foto: archív

Zachránili ľudí pred vysťahovaním
Projekt Staráme sa však nie je len o materiálnej pomoci. Jeho druhou dôležitou stránkou je podľa Šveca snaha poskytnúť deťom rôzne možnosti aktívneho využitia voľného času, ako sú návštevy historických pamiatok, oslavy Medzinárodného dňa detí, turistické vychádzky, opekačky a programy spojené s odovzdávaním darčekov na svätého Mikuláša a vianočné sviatky.

Deti mali možnosť vidieť napríklad Levický hrad, Tekovské múzeum, kamenné obydlia v Brhlovciach, Topoľčiansky hrad, jaskyňu Opálená skala, Hrušovský hrad, Súľovský hrad, Bytču, hrad Gýmeš, Červený kláštor, Šomošku a mnoho iných miest.

SHO sa podarilo uskutočniť aj špeciálny výlet, kde sa stretli deti z rôznych oblastí Slovenska a mali tak možnosť vzájomne sa spoznať a uvidieť krásy Bojnického zámku a blízkej ZOO.

„Materiálnu pomoc rodinám uskutočňujeme darovaním trvanlivých potravín, mliečnych a mäsových výrobkov, ovocia, zeleniny, sladkostí, drogérie a iných pre život nevyhnutných vecí. Snažíme sa pritom, aby v každom nákupnom košíku bolo minimálne 80 percent potravín či výrobkov slovenského pôvodu,“ približuje projekt Švec.

Foto: archív
Foto: archív

OKREM POTRAVINOVEJ POMOCI SHO PRAVIDELNE DARUJE RODINÁM AJ OBLEČENIE, HRAČKY, KNIHY ČI ŠKOLSKÉ POMÔCKY.

Ich pomoc máva však aj iné podoby – zabezpečovali už aj náhradné bývanie, dodávku nábytku, elektrocentrály, práčky a iných vecí. Vyskytli sa aj prípady, že poskytli peňažnú pomoc, keď rodine hrozilo vysťahovanie.

Na otázku, ako často tej-ktorej rodine pomáhajú, Švec odpovedá: „Väčšine rodín každý mesiac, keď sa situácia postupne zlepšuje, napríklad nájdením práce, interval sa väčšinou predĺži na každé dva mesiace, až sa postupne rodina od pomoci „odpojí“ – samozrejme, iba v prípade, že už dokáže fungovať aj bez nás. Toto je vlastne naším cieľom, aby sa rodiny postavili na vlastné nohy a dokázali sa úspešne začleniť do spoločnosti.“

Záujemcovia, ktorí chcú SHO pomôcť napĺňať jeho humanitný program, môžu okrem materiálnej pomoci prispieť aj finančne – ľubovoľnou sumou na číslo účtu SK76 6500 0000 0000 2014 8117, pričom do správy pre príjemcu je potrebné napísať: projekt Staráme sa.

Kontaktovať členov hnutia môžete prostredníctvom e-mailu na stararame@sho.sk, správou na Facebooku alebo na telefónnom čísle 0907/ 316 163. Na stránke www.staramesa.sk sú k dispozícii aj reportáže z výletov a informácie o konkrétnej materiálnej pomoci sociálne slabým rodinám.

Podľa Šveca sú ohlasy na projekt Staráme sa v drvivej väčšine kladné, čo členov SHO motivuje. (Foto: archív)
Podľa Šveca sú ohlasy na projekt Staráme sa v drvivej väčšine kladné, čo členov SHO motivuje. (Foto: archív)
Reprodukcia: archív
Reprodukcia: archív