Úvod Politika SHO: SNP bolo krokom späť, spochybnilo slovenskú štátnosť

SHO: SNP bolo krokom späť, spochybnilo slovenskú štátnosť

Foto: archív

Predsedníctvo Slovenského hnutia obrody (SHO) je presvedčené, že Slovenské národné povstanie (SNP) predstavovalo krok späť v národno-emancipačnom procese slovenského národa. Hnutie to uviedlo v stanovisku, ktoré poskytlo portálu napalete.sk. Dôvodí ho tvrdením, že základné politické, kultúrne a duchovné hodnoty Slovákov akými sú štátnosť, svojbytnosť národa a kresťanstvo, boli kľúčovými organizátormi SNP spochybnené.

“S poľutovaním vnímame zneužitie úprimnej snahy Slovákov v boji proti nemeckej nadvláde v Európe na šírenie ideí čechoslovakizmu a komunizmu. Predčasne spustené povstanie nepovažujeme ani za míľnik smerom k demokracii, pretože sa nás pokúšalo previesť z mocenskej sféry totalitného nacistického Nemecka k Sovietskemu zväzu, k rovnako neľudskej ideológii komunizmu, ktorá následne na viac ako 40 rokov panovala v našej vlasti,” píše sa v stanovisku.

SNP podľa SHO predčasne prinieslo na územie Slovenska vojnový konflikt, od ktorého následkov bolo Slovensko, vďaka politickej obozretnosti vtedajšieho vedenia štátu, dovtedy ušetrené.

“Vzhľadom na vyššie spomenuté východiská považujeme vyhlásenie 29. augusta za štátny sviatok Slovenskej republiky, tesne po vzniku druhej Slovenskej republiky, za unáhlené. Deň vypuknutia SNP by sa mal stať pamätným dňom na uctenie si pamiatky všetkých vojakov a civilistov padlých v povstaní, ktorí preliali svoju krv za slávu a slobodu národa,” uvádza SHO.

Róbert Švec s členmi Slovenského hnutia obrody pred Prezidentským palácom v Bratislave. (Foto: archív)