Úvod ZO ZAHRANIČIA Si Ťin-pching: Čína je proti mentalite studenej vojny a zasahovaniu do vnútornej...

Si Ťin-pching: Čína je proti mentalite studenej vojny a zasahovaniu do vnútornej politiky iných krajín

Si Ťin-pching- (Foto: archív)

Prezident Číny Si Ťin-pching v prejave na otvorení zjazdu vládnucej čínskej komunistickej strany vyhlásil, že Peking je rozhodne proti „mentalite studenej vojny“ v medzinárodnej diplomacii.

„Čína sa rozhodne stavia proti všetkým formám hegemónie a mocenskej politiky, proti mentalite studenej vojny, proti zasahovaniu do vnútornej politiky iných krajín, proti dvojakým štandardom,“ povedal.

Si tiež vyhlásil, že Peking „sa nikdy nebude usilovať o hegemóniu a nikdy sa nebude zapájať do expanzie“. V prejave pred delegátmi zjazdu sa Si venoval i boju proti korupcii, ktorý je podľa neho úspešný a skončil sa “zdrvujúcim víťazstvom”.

Špecifikoval, že jeho kampaň proti korupcii viedla k odstráneniu vážnych skrytých nebezpečenstiev vo vládnucej komunistickej strane a v čínskej armáde. Podľa čínskeho prezidenta je jeho krajina tiež odhodlaná bojovať proti zmene klímy na celom svete a bude sa aktívne podieľať na globálnych procesoch podnikaných v tejto oblasti.

Očakáva sa, že 2300 delegátov počas zjazdu potvrdí Siho vo funkcii na tretie päťročné funkčné obdobie, čím si upevní svoje postavenie najmocnejšieho čínskeho politika od čias Mao Ce-tunga. Delegáti vyberú aj členov približne 200-členného ústredného výboru strany, ktorý zasa zvolí 25-členné politbyro a jeho stály výbor – najvyšší orgán vedenia krajiny.