Úvod ZO ZAHRANIČIA Si Ťin-pching: Čína stojí na správnej strane dejín

Si Ťin-pching: Čína stojí na správnej strane dejín

Si Ťin-pching- (Foto: archív)

Čína stojí na správnej strane dejín, vyhlásil v novoročnom prejave prezident Si Ťin-pching. V príhovore v čínskej štátnej televízii hovoril tiež o novej fáze boja proti pandémii covidu.

Si sa v prejave z veľkej časti vyhýbal domácim problémom a poukazoval namiesto toho na úspechy v poľnohospodárstve, odstraňovanie chudoby či usporiadanie zimných olympijských hier.

Neskôr však v súvislosti s výzvami, pred ktorými stojí najľudnatejšia krajina a druhé najväčšie hospodárstvo sveta, povedal: „Svet nie je v mieri.“ Čína sa podľa svojho lídra bude „vždy vytrvalo zasadzovať o mier a rozvoj… a neochvejne stojí na správnej strane dejín“.

Čo sa týka koronakrízy, čínsky prezident v príhovore občanom zdôraznil vyhliadku na zlepšenie situácie. „Epidemická prevencia a kontrola vstupuje do novej fázy… Všetci pracujú odhodlane a svetlo nádeje je priamo pred nami,“ vyhlásil.

Tri roky po tom, ako sa koronavírus SARS-CoV-2 po prvý raz objavil v čínskom meste Wu-chan, začala krajina tento mesiac rušiť prísne opatrenia známe ako politika „nulového covidu“. Nemocnice odvtedy zaplatili prevažne starší pacienti a v mnohých lekárňach je nedostatok liekov.