Úvod ZO ZAHRANIČIA Si Ťin-pching nariadil čínskej armáde, aby sa zamerala na prípravu na vojnu

Si Ťin-pching nariadil čínskej armáde, aby sa zamerala na prípravu na vojnu

Si Ťin-pching. (Foto: archív)

Čínsky prezident Si Ťin-pching nariadil armáde, aby všetko svoje úsilie zamerala na prípravu na vojnu. Uviedol tiež, že Čína sa v súvislosti s Taiwanom nachádza v „nestabilnej a neistej“ situácii. Informoval o tom denník The Guardian.

Si Ťin-pching, ktorý bol nedávno po tretí raz zvolený za šéfa Komunistickej strany, to povedal počas návštevy veliteľského centra v Pekingu. Vyhlásil tiež, že armáda musí „komplexne posilniť výcvik v rámci prípravy na vojnu“ a vojakov vyzval, aby „zlepšili svoju schopnosť vyhrávať“.

Čínsky prezident nariadil armáde pripravovať sa na vojnu už niekoľkokrát. Najprv v roku 2013, teda krátko po tom, čo nastúpil do funkcie, a následne v roku 2017. Podľa politických analytikov však tentoraz svoju rétoriku zintenzívnil. „Si Ťin-pching posiela odkaz Spojeným štátom a Taiwanu,“ domnieva sa v tejto súvislosti analytik Willy Lam z amerického think tanku Jamestown Foundation.

Čínsky prezident na 20. zjazde vládnucej Komunistickej strany v Pekingu, ktorý sa konal v októbri, pripísal zvyšovanie napätia v regióne „zásahom zo zahraničia“. Dodal tiež, že Čína nikdy neprisľúbi, že sa zriekne použitia vojenskej sily.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia, a to aj napriek tomu, že tento ostrov má vlastnú nezávislú vládu. Čínska vláda nedávno upozornila, že na Taiwane nebude tolerovať separatistické aktivity a v nevyhnutnom prípade nevylučuje ani možnosť vojenského zásahu.