Úvod ZO ZAHRANIČIA Sídlo Cichanovskej v Litve sa stalo “zastupiteľstvom bieloruskej demokracie”

Sídlo Cichanovskej v Litve sa stalo “zastupiteľstvom bieloruskej demokracie”

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Súčasné sídlo neúspešnej kandidátky z minuloročných prezidentských volieb v Bielorusku Sviatlany Cichanovskej v Litve získalo status „oficiálneho zastupiteľstva bieloruskej demokracie“.

Udelenie statusu oznámil litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis. Tento krok má podľa neho „vyjadriť trvalú podporu obyvateľom Bieloruska, usilujúcich sa o demokratické zmeny vo svojej krajine“.

„Litva započala novú etapu delegitimizácie bieloruského režimu. Je to prvá krajina EÚ, ktorá pristúpila k tomuto kroku. Na otvorení “zastupiteľstiev bieloruského národa” v iných krajinách sa už pracuje,“ píše sa v príspevku Cichanovskej na sociálnej sieti.

Predstaviteľka bieloruskej opozície sa zároveň poďakovala Litve za „obrovskú podporu, ktorú za uplynulé mesiace preukázala bieloruskému národu“ aj jej samotnej. Podľa Cichanovskej „Bielorusko nie je Lukašenko, je to bieloruský národ“ a teraz je to „oficiálne uznané“.

Vo vlaňajších augustových prezidentských voľbách Cichanovská získala iba desať percent hlasov. Hoci výsledky volieb neboli spochybnené zahraničnými pozorovateľmi, ich výsledky neuznalo niekoľko západných štátov ani EÚ.

Na voľbách sa Cichanovská, ktorá je civilným povolaním učiteľka angličtiny a prekladateľka, zúčastnila ako náhradníčka za svojho manžela – podnikateľa, politického aktivistu a youtubera Siarheja Cichanovského.

Ten sa na základe obvinení z nezákonnej činnosti ocitol vo väzení a nemohol kandidovať. Aj Cichanovská je vo svojej krajine stíhaná na základe článku trestného zákonníka, v ktorom sa píše o výzvach na uchvátenie moci.

Krátko po prezidentských voľbách Cichanovská odišla za hranice do susednej Litvy. Bielorusko v minulosti požadovalo od Litvy jej vydanie na trestné stáhanie, tamojšia vláda to však odmietla.