Úvod Z DOMOVA Šimečka: Dúfam, že po voľbách zložíme príčetnú a proeurópsku vládu bez Smeru...

Šimečka: Dúfam, že po voľbách zložíme príčetnú a proeurópsku vládu bez Smeru a Hlasu

Michal Šimečka. (Foto: archív)

Predseda mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka dúfa, že po septembrových voľbách bude možné zložiť “príčetnú a proeurópsku vládu bez Smeru-SD a Hlasu-SD”.

Povedal to vo vysielaní TV Markíza. Hnutiu OĽaNO vyčíta zmarené nádeje z roka 2020 a nárast preferencií Smeru-SD označil za odraz vládnutia tohto volebného obdobia. Líder OĽaNO Igor Matovič mu v reakcii vyčítal, že PS doteraz nevylúčilo z povolebnej spolupráce Hlas-SD.

„Nádej z roku 2020 ste zmarili. Nevyhovárajte sa na PS. Boli sme konštruktívnou opozíciou,“ vyhlásil Šimečka. Považuje za nedôstojné, že sa Matovič vyhovára na mimoparlamentnú stranu. Podotkol, že vládna koalícia mala v parlamente väčšinu a napriek počtu poslancov nebolo OĽaNO schopné presadiť niektoré svoje sľuby.

„Nemôžete hovoriť, že ste boli mimoparlamentná strana, mali ste poslanca,“ reagoval Matovič s tým, že PS mohlo prostredníctvom Tomáša Valáška podporiť vládne návrhy. Ako pokračoval, jeho hnutie predložilo do parlamentu návrhy na splnenie predvolebných sľubov, napríklad zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov.

Podotkol však, že to nepodporili poslanci SaS, ani Valášek. Pripomenul, že aj oni hlasovali za vládny program a tento bod bol jeho súčasťou. Čo sa týka spolupráce s Hlasom-SD, Šimečka poukázal na procesy prijímania rozhodnutí v strane.

Pripomenul, že pred komunálnymi voľbami odmietli spoluprácu s touto stranou i so Smerom-SD. Na otázku, či tak urobia aj pred parlamentnými voľbami odpovedal, že kým pôjdu voliči k urnám, budú poznať úvahy PS o povolebnom postupe.