Úvod Komentáre Šimečka pomáha v EÚ zavádzať liberálnu totalitu

Šimečka pomáha v EÚ zavádzať liberálnu totalitu

Michal Šimečka. (Foto: TASR)

Európsky parlament schválil návrh slovenského poslanca Michala Šimečku, aby EÚ vynucovala poslušnosť členských krajín, ktoré odmietajú liberálnu demokraciu. Túto bombastickú správu priniesli médiá 8. októbra 2020. Podľa Šimečku je cieľ jednoduchý: vraj lepšia ochrana našich hodnôt a peňazí.

Čo to v praxi znamená? K akým hodnotám sa EÚ dopracovala? K liberálnym? Michal Šimečka je podpredsedom Progresívneho Slovenska. Rovnakú funkciu pred zvolením za prezidentku SR zastávala Zuzana Čaputová. Takže progresívci ovládli politiku nielen na Slovensku, ale dokonca aj v Európe.

A teraz predpokladajme ďalší vývoj: EÚ poskytne finančné prostriedky len poslušným štátom, teda takým, ktoré nebudú odmietať liberálnu demokraciu.  Aby sa tak mohlo stať, bude treba zmeniť Ústavu SR, ktorá hovorí, že SR sa neviaže na nijakú ideológiu.

Vládna koalícia disponuje ústavnou väčšinou, takže hravo zmení ústavu a dostaneme sa pred rok 1989, keď v nej bol zakotvený článok o vedúcej úlohe komunistickej strany. Okrem toho koronavírusom zabezpečený núdzový stav a poriadok v štáte je zabezpečený. Kto by riskoval 20-tisícovú pokutu a 15 rokov väzenia za organizovanie protestných zhromaždení?

Neprekáža to sociálnym demokratom či konzervatívcom? Veď ide o zmenu politického systému. Šimečkovo konanie v súčasnosti odporuje Ústave SR.  Prichádza s návrhom, ktorý  si vynucuje zmenu ústavy v prospech vlády jednej ideológie, čo je zjavne protidemokratické  konanie. Provokuje Šimečka iniciovanie Čl. 32 Ústavy SR?

Kto je vlastne Michal Šimečka? Okrem toho, že sa narodil v Bratislave, nemá so Slovenskom nič spoločné. Študoval v Prahe a Oxforde, pracoval v Prahe a v Európskom parlamente, je jedným zo zakladateľov centristicko-liberálneho hnutia Progresívne Slovensko.

Jeho otec Martin Milan Šimečka bol šéfredaktorom liberálnych médií Domino fórum, SME a Respekt a od vzniku Denníka N v ňom pôsobí ako šéf redakčnej rady. Jeho otec Milan Šimečka sa narodil v Bohumíne v roku 1930. V roku 1954 prišiel do Bratislavy a dráhu vysokoškolského učiteľa začal na katedre marxizmu-leninizmu.

Do roku 1968 bol tvrdým obhajcom komunistického režimu, epochu, v ktorej žil, nazýval veľkou a závažnou „epochou budovania komunizmu“. Po roku 1968 ho vylúčili zo strany a stal sa kritikom totalitnej moci, za čo bol vyše roka vo väzení. V roku 1989 patril ako predstaviteľ VPN medzi hlavných intelektuálnych protagonistov revolúcie. Až do svojej smrti bol poradcom prezidenta Václava Havla.

Čo vie o európskych hodnotách jeho vnuk Michal Šimečka? Nič. Jeho rodinná anamnéza smeruje od totality komunistickej k totalite liberálnej. On má byť predstaviteľom občanov Slovenska? On má diktovať 75 percentám  kresťanov na Slovensku liberálne hodnoty?